V Alpách hrozí pre výdatné sneženie vysoké riziko lavín, museli uzatvoriť cesty aj železničné trate

6. januára 2019

BERLÍN 6. januára (WebNoviny.sk) – Výdatné sneženie vytvorilo v častiach južného Nemecka, Rakúska a Švajčiarska nebezpečné podmienky a podnietilo úrady k tomu, aby vydali varovanie pred vysokým rizikom lavín.

Uzavreté cesty aj trate

V dôsledku tohto rizika úrady uzavreli niektoré cesty a železničné trate. Letiská sa zase pre sneh potýkajú s meškaniami letov.

V sobotu si lavína v nemecko-rakúskom pohraničí podľa nemeckej polície vyžiadala život 20-ročnej lyžiarky. Jej päť spoločníkov zosuv snehu prežilo.

Stovky pasažierov uvazli vo vlaku

V nedeľu ráno stovky pasažierov uviazli vo vlaku po tom, čo snehom obťažkaný strom spadol na trať neďaleko rakúskeho Kitzbühelu. V severnom Rakúsku bolo pre škody na elektrickom vedení dočasne bez elektriny približne 14-tisíc domácností.

Rakúska verejnoprávna televízia ORF informovala, že v obci Sölktal je v dôsledku uzavretej cesty stále uviaznutých 600 obyvateľov a turistov. Vojenský vrtuľník tam v nedeľu podľa televízie spustil zásoby. Úrady v salzburskom regióne opísali situáciu so snehom ako „veľmi neistú“, pričom dodali, že sa tam môžu samovoľne spustiť veľké lavíny.

Nemecká meteorologická služba DWD informovala, že v pondelok by v niektorých oblastiach mohlo napadať ďalších približne 40 centimetrov snehu.

Viac k témam: Alpy, lavína, sneh, sneženie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Alpách hrozí pre výdatné sneženie vysoké riziko lavín, museli uzatvoriť cesty aj železničné trate © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*