V cestovnom ruchu je voľných zhruba desaťtisíc miest, potrebná je podpora vzdelávania

28. mája 2023

28.5.2023 (SITA.sk) – V odvetví cestovného ruchu pretrváva nedostatok pracovníkov, v súčasnosti nie je obsadených približne desaťtisíc miest. Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva dopravy SR Kataríny Brunckovej v porovnaní s inými sektormi ekonomiky je to pomerne veľké číslo.

Podpora a propagácia vzdelávania

Za veľmi nevyhnutné preto považuje podporu a propagáciu vzdelávania v odboroch cestovného ruchu, vrátane gastra a hotelierstva.

Napriek klesajúcemu záujmu o štúdium v rámci cestovného ruchu má naďalej veľmi silnú pozíciu odbor hotelová akadémia.

„Aj v tomto odbore klesá počet žiakov, ktorý bol v školskom roku 2021/2022 v porovnaní s východiskovým školským rokom 2018/2019 nižší o 20,39 %. Silné postavenie evidujeme aj v odboroch ako je manažment regionálneho cestovného ruchu, služby v cestovnom ruchu a cestovný ruch,“ tvrdí Bruncková. 

Forma duálneho vzdelávania

Ako poznamenala, študenti môžu využívať aj formu duálneho vzdelávania na základe spolupráce stredných odborných škôl so zamestnávateľmi v cestovnom ruchu.

Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) potvrdila stúpajúci záujem o viaceré profesie v tomto sektore.

„Záujem o čašníkov, baristov, barmanov, someliérov, kuchárov, cukrárov rastie, o čom svedčí aj takmer 5 700 miest, ktoré ponúkajú zamestnávatelia v systéme duálneho vzdelávania,“ priblížil prezident AHRS Marek Harbuľák.

„Duálne vzdelávanie znamená pre študentov odbornú prípravu s profesionálmi, možnosť získať tie najlepšie zručnosti a vedomosti od skúsených spolupracovníkov, lepšie uplatnenie a plat, ako aj naštartovanie kariéry ihneď po absolvovaní štúdia,“ dodal.

Prezentácia možností štúdia

Štátna tajomníčka rezortu dopravy vidí veľký zmysel v organizovaní podujatia na prezentáciu možností štúdia gastra, hotelierstva a cestovného ruchu.

„Je potrebné organizovať obdobné akcie na pravidelnej báze,“ uviedla Bruncková. Ministerstvo dopravy v spolupráci s AHRS usporiadali takéto podujatie aj na nedávnom jarnom stretnutí hotelierov v Košiciach. Pilotný ročník zorganizovali vo februári tohto roka v Bratislave.

„Aj takto chceme zvýšiť záujem žiakov o štúdium na stredných odborných školách, vysokých školách a univerzitách. Tento sektor ponúka možnosť kariérneho rastu a oplatí sa ho študovať,“ podotkla Bruncková.

Viac k témam: Duálne vzdelávanie, Štátna tajomníčka, Turizmus
Zdroj: SITA.sk – V cestovnom ruchu je voľných zhruba desaťtisíc miest, potrebná je podpora vzdelávania © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*