V kauze s „hrobárom“ je vytýčených deväť termínov, pojednávania boli odročené pre zdravotné problémy obžalovaného

17. septembra 2023

17.9.2023 (SITA.sk) – V prípade Lehela Horvátha, ktorý je známy aj ako „Hrobár“ z gangu sátorovcov má Špecializovaný trestný súd v Pezinku vytýčených ešte deväť termínov hlavného pojednávania od konca septembra do decembra.

Doživotný trest

Vyplýva to z rozpisu pojednávaní súdu. Ide pritom už o druhý proces s obžalovaným, keďže Najvyšší súd SR (NS SR) ešte v septembri 2022 zrušil odsudzujúci rozsudok, na základe ktorého si mal obžalovaný v ústave s maximálnym stupňom stráženia odsedieť doživotný trest odňatia slobody.

Dôvodom bolo, že sa Špecializovaný trestný súd podľa NS SR nevysporiadal so všetkými okolnosťami významnými pre rozhodnutie v tomto prípade.

Prvostupňový súd bol následne nútený opakovať celé dokazovanie, keďže v pôvodnom senáte sa vymenil jeden z členov, pričom v takomto prípade je potrebný súhlas obžalovaného so zmenou. Ten však na začiatku obnoveného procesu vo februári tohto roku uviedol, že so zmenou nesúhlasí.

Naposledy sa vo veci malo dokazovanie vykonávať v auguste. Nakoniec sa však pojednávanie museli odročiť, keďže obžalovaný sa pravidelne sťažuje na zdravotné problémy.

Členstvo v zločineckej skupine

Predsedníčka senátu preto rozhodla o zrušení ďalších augustových termínov pojednávania a avizovala pribratie znalca z odboru zdravotníctva do konania. Ten samá vyjadriť, či je Lehel Horváth schopný účasti na pojednávaniach.

Špecializovaný trestný súd v Pezinku uložil Lehelovi Horváthovi v novembri 2021 doživotný trest väzenia v ústave s maximálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku.

Uznal ho totiž za vinného z členstva v zločineckej skupine, podielu na piatich vraždách a tiež krádeže 45,5 milióna vtedajších slovenských korún z roku 2003.

V prípade spomenutej krádeže uznali za vinného aj Ivana K. Tomu súd uložil trest dva roky väzenia s podmienečným odkladom na dobu dvoch rokov. Spolu s Lehelom Horváthom by zároveň mali poškodenej spoločnosti nahradiť škodu vo výške 1 507 000 eur.

Lehel Horváth, ktorý svoju prezývku nadobudol tak, že na pozemku v areáli bývalého družstva v Čótfe zakopával obete mafiánskeho gangu sátorovcov, sa proti verdiktu na mieste odvolal. Skutky pritom nepoprel, tvrdil však, že k nim bol prinútený zo strachu o život.

Pokiaľ ide o trestné činy vraždy, na ktorých sa údajne podieľal, podľa obžaloby boli obeťami v dvoch prípadoch takzvané biele kone.

V jednom prípade osoba, pri ktorej sa obžalovaný obával vyzradenia účasti na spomenutej krádeži a v dvoch prípadoch išlo o členov skupiny sátorovci. Konkrétne išlo o Andora Reisza a o samotného zakladateľa skupiny sátorovcov Ľudovíta (Lajosa) Sátora.

Viac k témam: Mafia, Súdy, Zločinecká skupina Sátorovci
Zdroj: SITA.sk – V kauze s „hrobárom“ je vytýčených deväť termínov, pojednávania boli odročené pre zdravotné problémy obžalovaného © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*