Vanek konal v kauze Pezinská skládka v prospech Kočnera, tvrdí Čaputová

15. januára 2019

BRATISLAVA 15. januára (WebNoviny.sk) – Prokurátor René Vanek, ktorého v utorok generálny prokurátor Jaromír Čižnár zbavil funkcie námestníka pre netrestný úsek, konal podľa právničky a prezidentskej kandidátky Zuzany Čaputovej v kauze skládky v Pezinku v prospech podnikateľa Mariana Kočnera.

Zo spisu zmizlo rozhodnutie

Ako sa ďalej uvádza v stanovisku Čaputovej, reaguje tak na vyhlásenie Vaneka, podľa ktorého ako prokurátor nikdy nič nepodnikol v prospech Kočnera. Čaputová však argumentuje, že v spise týkajúcom sa kauzy Pezinská skládka disponuje dokumentom, ktorý je výsledkom prokurátorského šetrenia v konaní o povoľovaní skládky, ktoré viedla Slovenská inšpekcia životného prostredia.

„Ide o stanovisko podpísané Reném Vanekom (vtedy námestníkom Krajskej prokuratúry Bratislava, pozn. SITA), v ktorom sa konštatuje, že v spise je už vypracované rozhodnutie o zrušení skládky a javí sa ako zákonné. Toto rozhodnutie vzápätí zo spisu zmizlo a bolo potrebné zmeniť aj stanovisko prokuratúry, v ktorom sa o ňom písalo. Bola teda vymenená zadná strana stanoviska prokuratúry, v ktorom sa konštatuje, že ešte nebolo rozhodnuté,“ uvádza Čaputová.

Ak by vtedy nezmizlo rozhodnutie o zrušení povolenia skládky a úprave stanoviska prokuratúry, nemuselo podľa Čaputovej nasledovať ďalších päť rokov súdnych sporov, ktoré štát stáli desiatky tisíc eur a skončili sa až rozhodnutím Súdneho dvora EÚ a Najvyššieho súdu SR. Dodala, že Kočner vtedy stál za firmou žiadajúcou o povolenie skládky.

Komunikoval s obvinenou z kauzy Kuciak

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár v utorok zrušil poverenie vykonávať funkciu námestníka generálneho prokurátora SR pre netrestný úsek Renému Vanekovi.

Ako ďalej pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Andrea Predajňová, dôvodom sú medializované informácie, ktoré si generálny prokurátor overil z viacerých zdrojov.

„Takéto konanie považuje generálny prokurátor Jaromír Čižnár za nezlučiteľné s funkciou námestníka generálneho prokurátora, ktorá je jednou z najvyšších funkcií v rámci rezortu prokuratúry,“ uviedla Predajňová s tým, že o ďalšom osude Vaneka v rámci prokuratúry sa rozhodne v najbližších dňoch.

Podľa medializovaných informácií patril Vanek k osobám, ktoré v minulosti komunikovali s Alenou Zs. ktorá je obvinená v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka.

Viac k témam: Generálna prokuratúra SR, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Vanek konal v kauze Pezinská skládka v prospech Kočnera, tvrdí Čaputová © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*