Veľvyslanec Severnej Kórey požiadal o azyl v západnej krajine, zbehnutie by zahanbilo lídra Kima

4. januára 2019

SOUL 3. januára (WebNoviny.sk) – Súčasný veľvyslanec Severnej Kórey v Taliansku požiadal o azyl v nemenovanej západnej krajine. Poslancov v Soule o tom vo štvrtok informovala juhokórejská tajná služba.

Ukrýva sa na neznámom mieste

Podľa jej údajov veľvyslanec Čo Song-kil a jeho žena opustili svoju oficiálnu rezidenciu v Ríme v novembri, len niekoľko týždňov predtým, než mal 48-ročnému diplomatovi vypršať jeho mandát.

Momentálne sa ukrývajú na neznámom mieste a sú údajne pod ochranou talianskych úradov. Talianske ministerstvo zahraničia ale oznámilo, že žiadnu žiadosť o azyl od veľvyslanca neregistruje.

Hanba pre lídra Kima

Čo sa funkcie ujal v októbri 2017 po tom, ako Taliansko v septembri toho roku na protest proti jadrovému testu Severnej Kórey vyhostilo jeho predchodcu. Predpokladá sa, že je synom alebo zaťom jedného z najvyššie postavených severokórejských predstaviteľov.

Jeho prípadné zbehnutie by predstavovalo veľkú hanbu pre severokórejského lídra Kim Čong-una, ktorý rozbieha diplomaciu so Soulom aj Washingtonom a prezentuje sa ako dôležitý hráč na medzinárodnom geopolitickom poli.

Podobný prípad sa naposledy stal v roku 2016, keď zástupca severokórejského veľvyslanca vo Veľkej Británii ušiel aj s rodinou do Južnej Kórey.

Viac k témam: Čo Song-kil, Kim Čong-un, veľvyslanec Severnej Kórey, žiadosť o azyl
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľvyslanec Severnej Kórey požiadal o azyl v západnej krajine, zbehnutie by zahanbilo lídra Kima © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*