Venezuelské národné zhromaždenie chce Madura zbaviť moci, vyhlásilo ho za nelegitímneho prezidenta

16. januára 2019

CARACAS 16. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelský opozíciou kontrolovaný parlament vyhlásil Nicolása Madura za „nelegitímneho“ prezidenta. V utorok prijal uznesenie, v ktorom ho obviňuje z „uzurpovania moci“ a tvrdí, že konanie jeho administratívy už nebude mať právnu autoritu.

Národné zhromaždenie sa týmto krokom priblížilo k realizácii plánu zbaviť Madura moci, čo chce dosiahnuť vyhlásením úradníckej vlády a vypísaním predčasných volieb.

Guaidó vyzýva k novým voľbám

Národné zhromaždenie tiež prijalo ďalšiu rezolúciu, ktorou sa pokúša oslabiť lojálnosť armády voči Madurovi. Dokument ponúka ochranu členom ozbrojených síl, ktorí budú podporovať akúkoľvek prechodnú vládu.

Parlament okrem iného schválil aj rezolúciu, ktorá vyzýva desiatky zahraničných vlád, aby zmrazili bankové účty kontrolované Madurovou administratívou a ochránili tak majetok, ktorý podľa poslancov patrí Venezuelčanom a vláda ho premárnila korupciou a zlým hospodárením.

Toto je historická dohoda,“ vyjadril sa na margo uznesenia predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó, ktorý je vo funkcii necelé dva týždne, no za tú dobu sa mu podarilo oživiť oslabenú opozíciu.

Politik sa minulý týždeň vyjadril, že je pripravený dočasne sa ujať prezidentského úradu, a vyzval na nové voľby. Stanovil si však podmienku, že musí mať podporu od armády a bežných Venezuelčanov na celonárodných protestoch, ktoré sú naplánované na tento mesiac.

Väčšina strán nesmela kandidovať

Napätie vo Venezuele sa vystupňovalo po tom, čo sa Maduro 10. januára ujal druhého funkčného obdobia. Stalo sa tak aj napriek tomu, že mnohé zahraničné vlády tento krok považujú za nelegitímny, pretože väčšina opozičných strán mala zákaz kandidovať v májových prezidentských voľbách a poprední opoziční politici skončili vo väzení alebo v exile.

Aj napriek kríze v krajine si Maduro udržiava podporu armádnych generálov a viacerých vládnych inštitúcií vrátane súdov, ktoré v minulosti rozhodli, že kroky Národného zhromaždenia sú neplatné.

Viac k témam: národné zhromaždenie, prezidentské voľby vo Venezuele, venezuelský prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Venezuelské národné zhromaždenie chce Madura zbaviť moci, vyhlásilo ho za nelegitímneho prezidenta © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*