Video: V Zimbabwe protestujú proti zvyšovaniu cien palív, nepokoje si vyžiadali niekoľko obetí

15. januára 2019

HARARE 15. januára (WebNoviny.sk) – Protesty proti zvyšovaniu cien palív si v Zimbabwe vyžiadali obete, keď bezpečnostné zložky spustili paľbu na demonštrantov.

Zimbabwianske združenie lekárov za ľudské práva informovalo, že v pondelok pri nepokojoch zomrelo päť osôb. Podľa ďalšej ľudskoprávnej organizácie utrpelo strelné zranenia 26 ľudí, pričom niektorí z nich pre obavy zo zatknutia alebo napadnutia ani nešli do nemocnice.

Úrady odstavili sociálne médiá

Nespokojní Zimbabwčania protestujú aj v utorok, pričom v hlavnom meste Harare blokujú rušnú cestu a zapálili aj pneumatiky.

Vojenský vrtuľník na demonštrantov na ceste vypustil slzotvorný plyn a na zemi na ich rozohnanie nasadili vojakov. Násilnosti hlásia svedkovia aj v meste Mutare, kde ľudia vraj napadli autobusy a zničili niektoré obchody.

Úrady v krajine odstavili sociálne médiá, ako sú Facebook, Twitter či WhatsApp. Vo väčšine Zimbabwe sú zavreté podniky i školy a nejazdí ani verejná doprava.

Nepokoje si vyžiadali mŕtvych

Minister pre bezpečnosť Owen Ncube uviedol, že si nepokoje vyžiadali mŕtvych, zranených policajtov, zničený majetok a viac ako 200 zatknutých osôb.

Hlavnú opozičnú stranu MDC a niektoré občianske skupiny obvinil z podnecovania násilia, pretože podľa neho chcú zvrhnúť vládu prezidenta Emmersona Mnangagwu.

Protesty vyvolalo víkendové zdvihnutie cien nafty a benzínu. Zimbabwiansky kongres odborových zväzov v reakcii na to vyzval na celonárodný trojdňový štrajk.

Viac k témam: demonštrácia, obete, protesty, zvyšovanie cien
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: V Zimbabwe protestujú proti zvyšovaniu cien palív, nepokoje si vyžiadali niekoľko obetí © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*