Video: Venezuelská vláda potlačila vzburu jednotky Národnej gardy, ktorá neuznáva vládu Madura

21. januára 2019

CARACAS 21. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelská vláda oznámila, že potlačila vzburu jednotky Národnej gardy v chudobnej štvrti Caracasu, len niekoľko kilometrov od prezidentského sídla.

Vzbura v mestskej časti vyvolala protesty, ktoré bezpečnostné zložky rozháňali slzotvorným plynom. Venezuelské ozbrojené sily vo vyhlásení uviedli, že chytili všetky osoby, ktoré sa podľa nich zúčastnili na „vlastizradných“ činoch motivovaných „nejasnými záujmami spojenými s krajnou pravicou„.

Ukradli zbrane z policajnej stanice

Ozbrojené sily uviedli, že okolo 2:50 miestneho času malá skupina gardistov zajala kapitána zodpovedného za policajnú stanicu v západnom Caracase a následne sa na dvoch vojenských vozidlách presunuli do chudobnej štvrti Petare, kde ukradli zásoby zbraní z ďalšej stanice.

Skupina sa stretla s odporom a o niekoľko hodín neskôr ju zadržali na stanici Národnej gardy tri kilometre od prezidentského paláca Miraflores. Všetky ukradnuté zbrane ozbrojené sily získali naspäť.

Séria videí vyzývala k vzbure

Len niekoľko hodín predtým skupina ťažko ozbrojených príslušníkov Národnej gardy zverejnila na sociálnych sieťach sériu videí, v ktorých uviedla, že neuznávajú vládu prezidenta Nicolása Madura.

V jednom z videí adresovaných „Venezuelčanom“ dôstojník, ktorý sa identifikoval ako seržant Figueroa, vyzval svojich krajanov, aby vyšli do ulíc a ukázali svoju podporu vzbure.

V susednej štvrti Cotiza malá skupina miestnych obyvateľov zapaľovala odpad, búchala do hrncov a panvíc a hádzala kamene na bezpečnostné zložky, ktoré stáli blízko stanovišťa Národnej gardy.

Predseda Národného zhromaždenia Juan Guaidó sa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter v reakcii na udalosti vyjadril, že je to znamenie rastúcej nespokojnosti u ozbrojených síl. Opozičný politik zároveň zopakoval svoj sľub podporiť všetkých členov ozbrojených síl, ktorí budú pracovať na znovunastolení demokratického poriadku v krajine.

Viac k témam: Národná garda, vzbura
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Venezuelská vláda potlačila vzburu jednotky Národnej gardy, ktorá neuznáva vládu Madura © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*