Vládna moc dala podľa Kisku spravodlivosti na Slovensku hlbokú ranu, štát ignoroval zločin

26. januára 2019

BRATISLAVA 26. januára (WebNoviny.sk) – Kontakty predstaviteľov štátu s mafiou či podozrenia, že bývalý policajný šéf prikázal preverovať zavraždeného Jána Kuciaka ukazujú, akú hlbokú ranu dala vládna moc spravodlivosti na Slovensku.

Uvádza sa to vo vyjadrení prezidenta Andreja Kisku k aktuálnej situácii na Slovensku, ktoré agentúre SITA poskytol Martin Lipták z kancelárie prezidenta.

Treba začať hovoriť poctivo a priamo

Žiaľ, rozsah rozkladu právneho štátu, ktorý sa nám vďaka práci poctivých vyšetrovateľov a novinárov odkrýva pred očami, je príliš veľký, aby ho bolo možné pripísať zlyhaniu jednotlivcov. Kauza za kauzou ukazuje, že štát ignoroval, či priamo kryl organizovaný zločin a ústavní činitelia udržiavali kontakty, ktoré ich navždy diskvalifikujú z verejného života. V situácii, keď predstavitelia štátu klamú, je ich usvedčovanie z klamstiev verejným záujmom. Preto nestačí pokrytecky sa rozčuľovať nad únikmi informácií z vyšetrovacích spisov a pripisovať ich spravodajským hrám,“ uvádza ďalej prezident vo svojom vyjadrení.

Vo vlaňajšej správe o stave republiky som vyzval vedenie rezortu vnútra, aby urobilo a vo vhodnej forme zverejnilo hodnotenie dovtedajšieho priebehu vyšetrovania vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, a vysvetlilo chyby. Našťastie, po zmene policajného prezidenta sa vyšetrovanie významne pohlo dopredu. Prácu poctivých vyšetrovateľov a prokurátorov však naďalej kazí množstvo nezodpovedaných otázok z minulosti, aj nových podozrení. Ľudia si zaslúžia jasné odpovede a dôveryhodné vysvetlenia. Od politikov, prokuratúry, vedenia rezortu vnútra aj policajnej inšpekcie. Keď som nastupoval do funkcie prezidenta, sľúbil som, že budem klásť otázky, na ktoré nielen ja, ale najmä ľudia očakávajú odpovede. Preto sa v priebehu budúceho týždňa plánujem porozprávať s ministerkou vnútra a predstaviteľmi ďalších inštitúcií, ktoré sa majú starať o našu bezpečnosť. Prvým krokom na ceste k dôvere je začať hovoriť poctivo a priamo,“ uzatvára stanovisko Andreja Kisku.

Zavraždeného novinára lustroval policajt

Zavraždeného novinára Jána Kuciaka pár mesiacov pred jeho vraždou podľa medializovaných informácií lustrovali v policajnej databáze na policajnom prezídiu. Ako ďalej uvádza Denník N, podľa jeho informácií za tým bol riaditeľ spravodajskej jednotky finančnej polície na policajnom prezídiu Pavol Vorobjov.

Vorobjov vypovedal, že postupoval na pokyn vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara,“ napísal denník s tým, že novinára lustrovali na jeseň 2017. Gašpar medializované informácie poprel. „Takýto príkaz som nikdy nevydal. Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť,“ uviedol. Denník dodal, že policajné prezídium neodpovedá na otázky, či Vorobjov zostane vo funkcii.

Viac k témam: prezident Slovenskej republiky, vražda novinára
Zdroj: Webnoviny.sk – Vládna moc dala podľa Kisku spravodlivosti na Slovensku hlbokú ranu, štát ignoroval zločin © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*