Vo Svätom Antone vybudujú novú čistiareň odpadových vôd

13. februára 2024

13.2.2024 (SITA.sk) – Novú čistiareň odpadových vôd (ČOV) vybudujú v obci Svätý Anton v Banskoštiavnickom okrese. Ako pre agentúru SITA uviedol starosta obce Martin Kminiak, ich obec je najväčšou obcou v okrese, ale dodnes je odkanalizovaná len malá časť obce.

V rámci aktuálne vyhlásenej verejnej súťaže hľadajú dodávateľa na vybudovanie kanalizácie v celej obci a vybudovanie novej čistiarni, pretože pôvodná má malú kapacitu a je v zlom stave.

„Boli sme podporení sumou 2,82 milióna eur, z čoho ideme robiť zatiaľ len čističku a určitú časť z tej kanalizácie. Pôjde asi o jednu tretinu a na ďalšiu časť sme žiadali financie znovu,“ popísal starosta aktuálny stav s tým, že peniaze získali aj žiadajú z Environmentálneho fondu. Celkový rozpočet je podľa súťažných podkladov takmer 7,8 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty.

Obec mala projekt kanalizácie spracovaný dávno. „Päť rokov sa o to snažím a až v piatom roku mi vyšla prvá dotácia, ale aj to je len na jednu tretinu,“ konštatoval Kminiak, ktorý zdôraznil, že práve nová čistiareň bude základom. „V tomto storočí kanalizáciu najväčšia dedina v okrese už dávno mala mať,“ doplnil starosta a posťažoval sa, že rovnako im chýba telocvičňa aj futbalové ihrisko.

Záujemcovia o realizáciu ČOV a kanalizácie v Svätom Antone môžu svoje ponuky podať do 13. marca. Obstarávateľ vyžaduje zloženie zábezpeky vo výške 300-tisíc eur.

Viac k témam: Čistiareň odpadových vôd, Environmentálny fond, Kanalizácia, Verejná súťaž
Zdroj: SITA.sk – Vo Svätom Antone vybudujú novú čistiareň odpadových vôd © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*