Vo Vysokých a Západných Tatrách platí veľké lavínové nebezpečenstvo

5. januára 2019

BRATISLAVA 5. januára (WebNoviny.sk) – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí v sobotu veľké lavínové nebezpečenstvo, t.j. 4. stupeň lavínového nebezpečenstva z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. V týchto pohoriach je uvoľnenie lavín pravdepodobné na mnohých strmých svahoch už pri malom dodatočnom zaťažení, predpokladá sa výskyt aj veľkých spontánnych lavín, informuje Stredisko lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Uvoľnenie lavín už pri malom zaťažení

V ostatných pohoriach Slovenska platí zvýšené lavínové nebezpečenstvo, t.j. 3. stupeň z 5-dielnej medzinárodnej stupnice. Uvoľnenie lavín je tu možné už pri malom dodatočnom zaťažení obzvlášť na strmých svahoch! Počas poslednej periódy sneženia napadlo do 100 cm nového prachového snehu. Stále pretrvávajúci vietor ho transportuje na závetrené strany južných, juhovýchodných a východných orientácií svahov, a to najmä v najvyšších polohách.

Počas sobotňajšieho rána prevláda na horách oblačné počasie so slabým snežením. Ranné teploty sú -13°C v najvyšších polohách po -7 °C na podhorí. Fúkal severozápadný až západný vietor o sile 10-15 m/s (36-54 km/h), v nárazoch aj 20 m/s (72 km/h).

Vytvárajú sa snehové preveje

Posledná perióda sneženia, ktorá prišla od severozápadu priniesla bohaté snehové zrážky, ktoré sa vplyvom vetra ukladali najmä v žľaboch južných, juhovýchodných a východných orientácií. Táto perióda však hlavne vo Vysokých a Západných Tatrách priniesla 100 cm nového prachového snehu, ktorý je rozložený prakticky vo všetkých expozíciách, často s veľmi slabým podkladom.

Pohyb v týchto pohoriach je mimoriadne obtiažny aj na lyžiach či snežniciach, bez nich je prakticky nemožný. Na hrebeňoch hôr najvyšších polôh sa vytvárajú snehové preveje, ktoré zhoršujú orientáciu a bezpečný pohyb v teréne. Výška snehu dosahuje v stredných polohách (do 1500 m) do 100 cm, vo vysokých polohách Tatier dosahuje 120 – 200 cm.

Viac k témam: lavínové nebezpečenstvo, Západné Tatry
Zdroj: Webnoviny.sk – Vo Vysokých a Západných Tatrách platí veľké lavínové nebezpečenstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*