Významné jubileum. Kovosvit MAS oslávi 80. narodeniny

7. januára 2019

BRATISLAVA 7. januára 2019 (WBN/PR) – Juhočeská strojárenská spoločnosť Kovosvit MAS oslávi v roku 2019 už 80. výročie od svojho založenia. Popredný výrobca obrábacích strojov má historicky silné postavenie na slovenskom trhu a so Slovenskom toho má spoločného ďaleko viac.

Nebyť divokého a tragického vývoja, ktorým prvorepublikové Československo prechádzalo na konci 30. rokov minulého storočia, oslavoval by Kovosvit MAS svoje osemdesiate výročie pravdepodobne v Partizánskom, vtedajších Šimonovanoch, kde mal pôvodne Baťa v pláne túto firmu založiť.

MAS v pôvodnom význame znamenalo Moravské a Slovenské strojárne. V roku 1939, kedy vznikol samostatný Slovenský štát, našli Baťove závody nové miesto, kde podnik postavia, juhočeské Sezimovo Ústí.

Expanzia na Slovensko sa darí

V povojnovom Československu si Kovosvit MAS rýchlo získal renomé a jeho produkty historicky od vŕtačiek až po zložité softwarovo riadené obrábacie stroje si získali značnú obľubu. Aj na Slovensku má najmä medzi staršími strojármi značka MAS stále silné meno.

Z toho dôvodu vycítil Kovosvit na slovenskom trhu značný potenciál a vyhlásil plán expanzie. Posilnil obchodný tím. Po novom si môžu zákazníci objednávať náhradné diely k svojim strojom v novom e-shope s garanciou dodania do 48 hodín, rovnako ako v Českej republike. Na Slovensku tiež dlhodobo funguje dcérska servisná spoločnosť TCP Technology MAS.

„Radi by sme sa zamerali na stredné a východné Slovensko. Na západnom Slovensku by sme sa zase radi viac presadili ako výrobca sofistikovaných päťosových obrábacích centier a sústruhov,“ uviedol na jar Libor Kuchař, generálny riaditeľ Kovosvitu MAS.

V minulom roku plánoval Kovosvit MAS na Slovensku dosiahnuť obrat na úrovni 3 miliónov eur, do budúcna má ambíciu túto hodnotu navýšiť až na 4 milióny eur a získať 20% podiel v tomto segmente trhu na Slovensku.

V tejto súvislosti absolvoval Kovosvit MAS aj netradičnú roadshow, pri ktorej naložil na korbu kamióna v Českej republike veľmi populárne trojosové vertikálne obrábacie centrum MCV800 a prešiel s ním niekoľko podnikov, predovšetkým na východnom Slovensku. Ako uviedol Attila Kertész, ktorý v tomto regióne Kovosvit MAS obchodne zastupuje, bola roadshow úspešná a firma plánuje, že ju v roku 2019 zopakuje.

Oslavy jubilea Kovosvitu

Chystaná roadshow sa ponesie v roku 2019 v duchu osláv 80. výročia od založenia spoločnosti. Za toto obdobie dodal podnik svojim zákazníkom radu strojov, ktoré boli vo svojej dobe unikátne a na špičke v odbore. Dôkazom je sústružnícke centrum s označením MCSY 80, ktoré bolo organizátormi zaradené na výstavu 100ries, kde sa prezentovali tie najvýznamnejšie výrobky storočnej histórie československého priemyslu.

Oslavy významného jubilea spoločnosti sa ale sústredia predovšetkým na dve tradiční akcie, a to Zákaznícke dni priamo v podniku a jesenný Medzinárodný strojárenský veľtrh v Brne. „Na oboch týchto akciách plánujeme predstaviť jednu novinku z našej produkcie a taktiež vďaka atmosfére osláv nášho jubilea pôjde o mimoriadnu akciu. Preto pozývame všetkých našich zákazníkov z Českej aj Slovenskej republiky, aby nás navštívili,“ povedal Jan Hruška, manažér marketingu Kovosvitu MAS.

Kovosvit úspešne konkuruje svetovým výrobcom

Firma z juhočeského Sezimova Ústí vyrába špičkové obrábacie centrá, ktoré sú plne konkurencieschopné so strojmi od popredných svetových výrobcov. Svojimi novinkami dôsledne cieli na priania zákazníkov, s ktorými má nadštandardné vzťahy a s ktorých pomocou dokonca testuje prototypy svojich noviniek.

Minulý rok na veľtrhu v Brne predstavil Kovosvit úplne nový sústruh KL 285, ktorým naviazal na dlhoročný a úspešný sústružnícky program. V posledných rokoch firma zaznamenáva komerčné úspechy tiež s frézami. Napríklad jeden z prototypov päťosového vertikálneho obrábacieho centra MCU450, predstaveného roku 2017, si našiel svojho zákazníka na Slovensku.

Sofistikované stroje nachádzajú uplatnenie u popredných svetových firiem v rade odborov v rámci Európy a aj v exotickejších destináciách. Tento rok napríklad Kovosvit dodal stroje štátnej spoločnosti v Indii, ktorá sa venuje leteckému priemyslu. Kovosvit rovnako vďaka vlastnej divízii MAS Automation ponúka zákazníkom riešenia založené na automatizácii a robotizácii, intenzívne spolupracuje s vysokými školami a vyvíja vlastnú patentovanú technológiu 3D tlače z kovu.

Dôležité vo výrobnom programe Kovosvitu sú aj základné obrábacie centrá pre menšie firmy. Mnoho z nich na dlhoročnej spolupráci s Kovosvitom vyrástlo a v ich halách nájdete výhradne červeno-biele obrábacie stroje s logom MAS.

Pri ohliadnutí sa za takmer 80 ročnou históriou je zrejmé, že „baťovský“ duch a tradície v Kovosvite zapustili  korene a do budúcna má tento tradičný výrobca z juhu Čech na čo nadväzovať.

Viac k témam: Kovosvit MAS
Zdroj: Webnoviny.sk – Významné jubileum. Kovosvit MAS oslávi 80. narodeniny © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*