Z voľby ústavných sudcov sa podľa Tomáša robí cirkus, Matovič považuje nomináciu Fica za zlý vtip

13. januára 2019

BRATISLAVA 13. januára (WebNoviny.sk) – Voľba ústavných sudcov je podľa ministra spravodlivosti Gábora Gála (Most-Híd) otvorená a je potrebné, aby sa jednotliví kandidáti prejavili. Uviedol to v nedeľu v relácii O 5 minút 12 RTVS.

Gál pripomenul, že koalícia schválila čiastkové zmeny, ktoré viedli k zlepšeniu voľby nových sudcov. Opozičný poslanec a líder hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Igor Matovič sa domnieva, že problémom bude tajná voľba, pretože koalícia tajne zvolí svojich vlastných kandidátov a ovládne mocensky Ústavný súd SR.

Podľa poslanca Erika Tomáša (Smer-SD) je tajná voľba výdobytkom Nežnej revolúcie a poslanci vďaka tomu môžu hlasovať podľa svojho presvedčenia a svedomia. Zároveň doplnil, že Robert Fico (Smer-SD) má dostatočné odborné predpoklady na ústavného sudcu.

Požiadavky na ústavných sudcov stúpli

Opozičný poslanec Ľubomír Galko (SaS) považuje Ficovu účasť za nemysliteľnú, zároveň liberálom podľa Galka neprekáža, ak sa o post ústavných sudcov uchádzajú politici, ale musia spĺňať morálne a odborné predpoklady. Okrem Fica sa sa o tento post uchádza napríklad poslanec Peter Kresák (Most-Híd), či obe štátne tajomníčky rezortu spravodlivosti Edita Pfundtner a Monika Jankovská.

„Určite ma pozitívne prekvapil počet kandidátov na ústavných sudcov aj napriek silnej antikampani zo strany prezidenta či opozície. Požiadavky na ústavných sudcov stúpli, presadili sme síce čiastkové veci, ale v konečnom dôsledku vedú k zmene k lepšiemu,“ povedal Gál.

Tiež doplnil, že je potrebné dostatočne preveriť jednotlivých kandidátov, či už v pozitívnom slova zmysle, alebo negatívnom. Podľa Erika Tomáša je bežnou praxou, že sa o post ústavných sudcov uchádzajú politici, ktorí majú dostatočný kredit.

„Je to absolútne v poriadku, pretože politici normálne kandidujú na post ústavných sudcov. Videli sme to v minulosti, aj v zahraničí, aj na Slovensku. Máme veľa poslancov, ktorí sa stali sudcami. Iba na Slovensku sa z toho stáva téma a robí sa z toho cirkus,“ uviedol Tomáš. Podľa jeho slov je nominácia Roberta Fica pre Ústavný súd SR reklamou, akú doteraz nikdy nemal.

Politický orgán strany Smer

Igor Matovič naopak Ficovu nomináciu považuje za zlý vtip. Podľa jeho slov hrozí mocenské ovládnutie ústavného súdu stranou Smer-SD, čo bude znamenať podľa jeho slov beztrestnosť politikov na ďalších dvanásť rokov. Matovič zároveň žiada, aby bola voľba sudcov verejná.

„Uvidíme, ako tá voľba sudcov skončí. Ešte sa totiž len ukáže, či to bude fraška. Ústavný súd je v zahraničí vzorom a akousi výkladnou skriňou justície, kde by mali byť len tí najlepší z najlepších. Obávame sa, že na konci dňa bude na Slovensku z ústavného súdu iba politický orgán strany Smer,“ povedal Matovič.

Opozičná strana SaS podľa slov Ľubomíra Galka nemá problém s politikmi medzi kandidátmi, pokiaľ splnia základné predpoklady. Robert Fico podľa Galka takým nie je.

„My si nemyslíme, že by politici nemohli ísť na ústavný súd, ale nemôžu tam ísť skompromitovaní politici bez morálky. Ústavný súd SR sa predsa nemôže stať skladom ľudí, ktorí si chcú zabezpečiť pohodlný dôchodok a beztrestnosť,“ povedal Galko.

Téma prezidentských volieb

V relácii bola na stole aj téma prezidentských volieb, ktoré sa budú konať v priebehu marca. Tomáš potvrdil, že Smer-SD oslovil s kandidatúrou podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča, ktorý by mal oznámiť verdikt v priebehu budúceho pracovného týždňa. Podľa Tomáša ide o skúseného človeka, ktorý by bol pre Slovensko ideálnym prezidentom.

Svojho vlastného kandidáta má aj strana Most-Híd, keď sa o post prezidenta bude uchádzať jej predseda Béla Bugár. Toho označil minister spravodlivosti Gábor Gál za vzor, a podľa neho už je Slovensko pripravené na prezidenta, ktorý pochádza z národnostnej menšiny. Navyše má Bugár dostatočné kvality, aby bol schopným prezidentom.

Liberáli dlhodobo presadzujú vedca Róberta Mistríka, ktorý by podľa Galka pôsobil nadstranícky a prezentuje dostatočné morálne a odborné kvality. Vlastného kandidáta zrejme nebude mať hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, kde sa podľa Matoviča zaoberajú možnosťou podpory niektorého z doterajších kandidátov.

Viac k témam: Most-Híd, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, Prezidentské voľby 2019 na Slovensku, SaS Sloboda a Solidarita, Smer-SD, Ústavný súd Slovenskej republiky, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Z voľby ústavných sudcov sa podľa Tomáša robí cirkus, Matovič považuje nomináciu Fica za zlý vtip © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*