Za nosenie vojenských uniforiem bude hroziť pokuta až 500 eur, Gajdoš chce zamedziť ich zneužívaniu

9. januára 2019

BRATISLAVA 9. januára (WebNoviny.sk) – Kabinet schválil na svojom stredajšom rokovaní návrh novely zákona o Ozbrojených silách Slovenskej republiky a zákon o vojenskej polícii, ktorý má zamedziť zneužívaniu vojenských uniforiem rôznymi polovojenskými, polomilitantnými skupinami s pochybnými záujmami a extrémnymi podtónmi.

Ako po rokovaní vlády priblížil minister obrany Peter Gajdoš, „zákon nie je namierený proti používaniu starých vzorov vojenských rovnošiat, maskáčov, čo sa týka poľovníkov alebo rybárov alebo iných expertov, ktorí majú podobné hobby“.

Výhradne pre vojakov

„Trváme na tom, že vojenská uniforma je určená výhradne pre príslušníkov ozbrojených síl. Je tam jednoznačný dizajn, ktorý je zaregistrovaný na Úrade priemyselného vlastníctva na ministerstve hospodárstva. Uniformu je povolené nosiť iba príslušníkom Ozbrojených síl SR, príslušníkom dobrovoľnej vojenskej prípravy aktívnych záloh, veteránmi druhej svetovej vojny a bývalými profesionálnymi vojakmi, ktorým to musí byť povolené ich bývalým veliteľom,“ priblížil Gajdoš.

Dodal, že po novom bude zakázané nosiť uniformu inej osobe ako vojakovi. „To bude platiť aj pre iný odev, ktorý bude označený štátnym znakom a ďalšími špecifickými znakmi, ktoré môžu byť zameniteľné s vojenskou rovnošatou. Bude platiť zákaz používania označenia Ozbrojených síl SR, vojenskú rovnošatu a osobnú identifikačnú kartu inej osobe ako vojakovi,“ uviedol s tým, že toto bude platiť pre odevy, písomný styk, názov domény webových stránok a na označenie motorových vozidiel.

Za uvedené priestupky bude možné udeliť pokutu až do výšky 500 eur podľa zákona o priestupkoch a toto právo bude mať vojenská polícia. Polícia môže konať na základe podnetov občanov alebo pri náhodnej kontrolnej činnosti.

Pozitívny vplyv na rozpočet

Vládou schválený návrh zákona je v súlade s Ústavou Slovenskej republiky, ústavnými zákonmi, nálezmi Ústavného súdu Slovenskej republiky, zákonmi, medzinárodnými zmluvami a inými medzinárodnými dokumentami, ktorými je Slovenská republika viazaná a s právom Európskej únie.

Návrh zákona bude mať pozitívny vplyv na rozpočet verejnej správy, ktorý však vzhľadom na charakter príjmov nie je možné v súčasnosti kvantifikovať, nebude mať vplyv na podnikateľské prostredie, životné prostredie, na informatizáciu spoločnosti, na služby verejnej správy pre občana a nebude mať ani sociálny vplyv. Návrh zákona sa predkladá do ďalšieho legislatívneho procesu bez rozporov. Účinnosť zákona sa navrhuje na 1. mája 2019.

Viac k témam: minister obrany SR, Ministerstvo obrany SR, vojenská uniforma
Zdroj: Webnoviny.sk – Za nosenie vojenských uniforiem bude hroziť pokuta až 500 eur, Gajdoš chce zamedziť ich zneužívaniu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*