Zastrašujú a demotivujú odborníkov, reaguje ministerka Lubyová na kritiku hnutia OĽaNO

17. januára 2019

BRATISLAVA 17. januára (WebNoviny.sk) – Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) a predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová v mene svojich politických cieľov podľa ministerstva školstva bezprecedentným spôsobom zaútočili na nezávislý, odborný systém hodnotenia výskumu a vývoja, ako aj na samotných riešiteľov projektov a odborných hodnotiteľov.

Rezort školstva tak reaguje na štvrtkovú tlačovú besedu opozičnej poslankyne Remišovej, na ktorej upozornila na dva nové prípady škandalózne pridelených stimulov pre výskum a vývoj.

Sídlo v rodinnom dome

„Ministerka školstva dala spoločnosti Neuropower dotáciu 1,2 milióna eur, pričom podľa zmluvy samotná spoločnosť nedá do projektu z vlastných peňazí ani cent. Firma vznikla v roku 2016, informácie z účtovníctva sú zatiaľ dostupné iba za rok 2017, keď nemala žiadny majetok ani zamestnancov, nemala vôbec nič, iba nejaké peniaze v hotovosti,“ upozornila Remišová.

V druhom prípade opozičná poslankyňa spomenula spoločnosť NaviDate, ktorej rezort školstva pridelil dotáciu 770-tisíc eur na projekt Pasívny optoelektronický vyhľadávací systém. Podľa zistení Remišovej firma sídli podobne ako ďalšie podporené spoločnosti v rodinnom dome majiteľa, ktorý je chirurgom.

Podľa ministerstva školstva je smutné, že podobné útoky zastrašujú a demotivujú odborníkov, ktorí by mohli hodnotiť vedecké projekty na Slovensku.

Následky pre čerpanie prostriedkov

„Všetci, ktorí sa takýmto útokom venujú, by si mali uvedomiť, že to môže mať vážne následky pre čerpanie prostriedkov na vedu a výskum pre celé Slovensko. Pri takomto škandalizovaní a politizovaní odborných aktivít sa ľudia boja nielen hodnotiť, ale aj podávať projekty. Ministerstvo potom nemá možnosť zvyšovať čerpanie prostriedkov,“ tvrdí ministerstvo školstva vo svojom stanovisku.

Rezort školstva nechápe logiku celej tlačovej besedy, pretože tvrdenie poslankyne Remišovej, že: „dotácie musia ísť firmám, ktoré na svoju prácu musia potrebovať výskum a vývoj“, vôbec neodporuje tomu, ako boli prostriedky rozdelené.

K obvineniam poslankyne sa budú vyjadrovať jednotlivé napadnuté firmy. Ministerka školstva Martina Lubyová je pripravená na odbornú verejnú diskusiu s poslankyňou Remišovou.

Viac k témam: minister školstva vedy výskumu a športu SR, Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR, OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti, SNS Slovenská národná strana, stimuly, veda
Zdroj: Webnoviny.sk – Zastrašujú a demotivujú odborníkov, reaguje ministerka Lubyová na kritiku hnutia OĽaNO © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*