Šok a zúfalstvo v Česku či žijúce peklo, opisujú pustošiace tornádo zahraničné médiá

25. júna 2021

25.6.2021 (Webnoviny.sk) – Tornáda nie sú na európskom kontinente také zriedkavé, ako by si mnohí predstavovali. Predpokladá sa, že každý rok sa ich v Európe vytvorí niekoľko stoviek.

Mnohé však nie sú ohlásené, keďže zasiahnu riedko osídlené vidiecke oblasti. Takýto pohľad pre spravodajský portál BBC v súvislosti so štvrtkovým tornádom v česko-slovenskom pohraničí ponúkol britský meteorológ Ben Rich.

Katastrofické vyčíňanie počasia za riekou Moravou napáchalo rozsiahle materiálne škody, spôsobilo desiatky zranení a dokonca si vyžiadalo ľudské životy. „Žijúce peklo,“ takto okomentoval pustošiace tornádo ďalší britský web The Guardian.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Tornádo na Južnej Morave spôsobilo obrovské škody (fotografie)

Tornádo si všímajú i médiá v susednom Rakúsku. „Šok a zúfalstvo v Českej republike. Ničivá búrka spolu s tornádom a mohutným krupobitím vo štvrtok večer zničila sedem dedín v Juhomoravskom kraji. Náprava škôd bude trvať týždne, ak nie mesiace,“ skonštatoval bulvárny denník Kronen Zeitung.

Maďarský web 24.hu pripomína, že práve rakúske záchranné zložky spolu so Slovákmi okamžite prišli Čechom na pomoc.

V susednom Nemecku si mnohí pamätníci spomenuli na extrémne silné tornádo, ktoré sa ešte 10. júla 1968 prehnalo mestom Pforzheim v spolkovej krajine Bádensko-Württembersko a malo silu F4 Fujitovej stupnice.

Denník Focus pripomína, že južná časť Moravy je známa svojimi vinicami a tornádo okrem iného poškodilo aj Zámok Valtice, ktorý sa nachádza na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Viac k témam: búrka, ohlasy, tornádo, tornádo na Južnej Morave
Zdroj: Webnoviny.sk – Šok a zúfalstvo v Česku či žijúce peklo, opisujú pustošiace tornádo zahraničné médiá © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*