SIAF 2022 ponúkne jeden z najlepších strojov 2. svetovej vojny aj vrtuľníky UH-60M Black Hawk (video)

22. augusta 2022

22.8.2022 (Webnoviny.sk) – Organizátori tohtoročných leteckých dní SIAF 2022 na letisku v Kuchyni pri Malackách pripravili pre divákov v dňoch 27. a 28. augusta okrem mnohých iných atrakcií aj jeden z najlepších strojov druhej svetovej vojny, lietadlo P-51 MUSTANG.

„Toto všestranné lietadlo bolo schopné sprevádzať americké bombardéry na veľké vzdialenosti a zabezpečiť tak Američanom stíhaciu ochranu v hlbokom tyle nepriateľa. Mustang bol nielen výborným stíhacím lietadlom, ale dosiahol vynikajúce výsledky aj pri útočení na nemecké pozemné ciele,“ uviedlo ministerstvo obrany SR (MO SR) na sociálnej sieti.

Vrtuľníky UH-60M Black Hawk

V septembri 1942 vzlietlo prvé lietadlo Mustang verzie P51B, ktorá už bola vybavená výkonnejším motorom Packard V-1650 – 7 (Rolls-Royce Merlin).

Zobraziť fotogalériu k článku:
SIAF 2021: Medzinárodné letecké dni (fotografie)

Lietadlá tejto verzie začali vo Veľkej Británii lietať v decembri 1943 a v máji 1944 k nim pribudli aj lietadlá verzie P-51D. Jedným z lákadiel leteckých dní má byť aj predstavenie a ukážky vrtuľníkov UH-60M Black Hawk z prešovského Vrtuľníkového krídla generálplukovníka Jána Abruša.

„Nebude chýbať sólo, ale aj skupinové vystúpenie dvoch Black Hawkov počas predvádzania špeciálnej ukážky v podaní jednotky 5. pluku špeciálneho určenia, ktorý je súčasťou Síl pre špeciálne operácie Ozbrojených síl Slovenskej republiky,“ uviedol na sociálnej sieti organizátor leteckých dní.

The Flying Bulls Aerobatic Team

Návštevníkom sa predstaví aj česká akrobatická skupina The Flying Bulls Aerobatic Team.

„Piloti na strojoch XtremeAir XA42 počas svojich vystúpení dokážu v oblakoch splynúť v jeden celok a návštevníkom predvádzať letecké manévre, ktoré nedokáže žiadna iná skupina na svete. Ich spolupráca spočíva na presnom detaile vo veľmi tesnej skupinovej a zrkadlovej akrobacii,“ dodal organizátor.

O dynamické ukážky sa počas soboty i nedele majú postarať okrem iných aj lietadlá C-27J Spartan, L-39 Albatros. Návštevníci si budú môcť vďaka vrtuľníkovej a automobilovej technike vychutnať ukážky zastavenia vozidla, zlaňovania špeciálov a zaistenia osôb.

Bez pandemických opatrení

Medzinárodné letecké dni SIAF 2022 na letisku Kuchyňa pri Malackách majú byť bez akýchkoľvek pandemických opatrení.

Ochorenie COVID-19 a opatrenia s ním súvisiace totiž organizátorom komplikovali realizáciu minuloročného podujatia, ktoré sa vôbec prvýkrát konalo na letisku pri Malackách a nie na Sliači. Medzinárodnými leteckými dňami si Slovensko pripomenie aj niekoľko dôležitých výročí.

Okrem toho, že budú súčasťou oficiálnych osláv 78. výročia Slovenského národného povstania, oslávi sa na nich aj 29. výročie Ozbrojených síl SR, 18. výročie vstupu SR do Európskej únie a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO) i deň Ústavy SR. Významná bude spomienka 100. výročia narodenia konštruktéra lietadla Aero L-39 Albatros Jana Vlčka.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Medzinárodné letecké dni SIAF
Zdroj: Webnoviny.sk – SIAF 2022 ponúkne jeden z najlepších strojov 2. svetovej vojny aj vrtuľníky UH-60M Black Hawk (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*