Biden a Si Ťin-pching sa prvýkrát stretli, čínsky prezident chce vytýčiť „správny kurz“ pre vzťahy s USA

14. novembra 2022

14.11.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidenti Spojených štátov a Číny, Joe Biden a Si Ťin-pching, využili samit krajín G20 v Indonézii na osobné stretnutie. Bola to ich prvá schôdzka od momentu, ako Biden nastúpil do prezidentskej funkcie v Bielom dome pred takmer dvomi rokmi.

Prekonanie rozdielov

Cieľom stretnutia bolo „prekonať“ rozdiely medzi týmito superveľmocami v čase narastajúceho ekonomického a bezpečnostného napätia.

„Ako vodcovia našich dvoch krajín zdieľame zodpovednosť ukázať, že Čína a Spojené štáty dokážu zvládnuť naše rozdiely. Zabrániť tomu, aby sa konkurencia stala takmer konfliktom. Nájsť spôsoby, ako spolupracovať na naliehavých globálnych problémoch, ktoré si vyžadujú našu vzájomnú spoluprácu“. Povedal Biden na úvod niekoľkohodinového stretnutia.

Pripravený na výmenu názorov

Si Ťin-pching povedal, že dúfa, že spolu s Bidenom „vytýčia správny kurz pre vzťahy medzi Čínou a USA“. Je pripravený na „úprimnú a hĺbkovú výmenu názorov“ s Bidenom.

Podľa šéfa Bieleho domu nie je mnoho nedorozumení vo vzťahoch medzi USA a Čínou.

„Len musíme prísť na to, kde sú červené čiary a čo sú najdôležitejšie veci pre každého z nás v nasledujúcich dvoch rokoch,“ povedal Biden.

Viac k témam: Americký prezident, Čínsky prezident, Summit G20
Zdroj: Webnoviny.sk – Biden a Si Ťin-pching sa prvýkrát stretli, čínsky prezident chce vytýčiť „správny kurz“ pre vzťahy s USA © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*