Blinken varuje, že vojnou zničená Etiópia je na ‚ceste zničenia‘, vyzýva Abiy, aby pristúpila k ukončeniu konfliktu

22. novembra 2021

Abuja, Nigéria (CNN) Americký minister zahraničia Antony Blinken v piatok varoval, že vojna v Tigray postavila Etiópiu na „cestu do záhuby“, ktorá by sa mohla ozývať celou východnou Afrikou, a povedal CNN, že vodca krajiny Abiy Ahmed musí splniť „svoje “. zodpovednosť“ a ukončiť násilie v regióne.

V rozhovore pre CNN v Abuji v Nigérii na okraj svojej cesty po Afrike Blinken povedal, že „je nevyhnutné, aby boje ustali a začalo sa hovoriť“ a zopakoval svoju výzvu na dlhodobé prímerie, ktoré umožní humanitárnu pomoc.
„Musí sa to stať čo najskôr – s každým ďalším dňom sme svedkami nárastu komunitného napätia, ktoré skutočne riskuje, že krajinu roztrhá na kusy a rozleje sa do ďalších krajín v regióne,“ povedal.
Blinken vyzval etiópskeho premiéra Abiyho Ahmeda, aby spojil bojujúce strany a pracoval na „ukončení násilia,“ dodal: „Je to jeho zodpovednosť ako vodca krajiny.“
„Neexistuje žiadne vojenské riešenie problémov v Etiópii,“ povedal. „To je cesta k zničeniu pre krajinu a bieda pre ľudí v Etiópii, ktorí si zaslúžia oveľa lepší.“
Bidenova administratíva minulý týždeň sankcionovala eritrejskú armádu a jej jedinú politickú stranu za ich zapojenie do prebiehajúcej krízy v severnej Etiópii, pričom Blinken vyjadril obavy z „potenciálu Etiópie implodovať“.
Opatrenia sa však nezameriavali na žiadnych jednotlivcov alebo organizácie priamo spojené s etiópskou vládou ani s Tigray People’s Liberation Front (TPLF), bývalou vládnucou stranou Tigraya, dvoch hlavných strán konfliktu.
V novembri 2020 Abiy nariadil vojenskú ofenzívu v Tigray s cieľom vypudiť TPLF. Boje si vyžiadali tisíce mŕtvych, vysídleli viac ako 2 milióny ľudí a dali vzniknúť vlne zverstiev, ktoré nesú znaky genocídy.
Spoločná správa zverejnená Úradom komisára OSN pre ľudské práva a Etiópskou komisiou pre ľudské práva začiatkom tohto mesiaca zistila, že všetky strany zapojené do konfliktu sa „dopustili porušenia medzinárodných ľudských práv, humanitárneho a utečeneckého práva, z ktorých niektoré môžu predstavovať vojnové zločiny a zločiny proti vojne “.

Web: Aktualizovane.sk

Zdroj: CNN

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*