Británia sa pripravuje na ďalšie hlasovanie o brexite, konzervatívci zrejme podporia „írsku poistku“

29. januára 2019

LONDÝN 29. januára (WebNoviny.sk) – Poslanci britskej Dolnej snemovne sa pripravujú na hlasovanie o zmenách dohody o odchode Veľkej Británie z Európskej únie. Hlasovanie je naplánované na 19:00 miestneho času (20:00 stredoeurópskeho času) a zatiaľ nie je známe, ktorých konkrétnych úprav sa bude týkať.

Tvrdé hranice

Poslanci predkladali návrhy na zmeny odvtedy, čo parlament pred dvoma týždňami jednoznačne odmietol doterajšiu dohodu vyrokovanú premiérkou Theresou Mayovou. Návrhy, o ktorých budú rozhodovať členovia parlamentu v hlasovaní, vyberie predseda Dolnej snemovne John Bercow.

Konzervatívni poslanci by mali v hlasovaní podporiť alternatívu takzvanej írskej poistky, ktorej cieľom je predísť tomu, aby sa po brexite zaviedli tvrdé hranice medzi Írskom a Severným Írskom, a ktorú si európski predstavitelia stanovili ako podmienku akejkoľvek dohody o brexite.

Bez dohody

Konzervatívci zároveň plánujú alternatívy pre prípady, že by v súvislosti s dohodou nezaznamenali žiaden pokrok alebo by Veľká Británia opustila európsky blok bez dohody, píše spravodajský portál BBC.

Hovorca premiérky Theresy Mayovej informoval, že „čo najskôr“ po utorkovom hlasovaní bude nasledovať ďalšie hlasovanie o akejkoľvek dohode zabezpečenej s Bruselom.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Írsko
Zdroj: Webnoviny.sk – Británia sa pripravuje na ďalšie hlasovanie o brexite, konzervatívci zrejme podporia „írsku poistku“ © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*