Čaputová žiada žalobou na Fica o poskytnutie súdnej ochrany pred pokračovaním v šírení jeho dezinformácií

15. septembra 2023

15.9.2023 (SITA.sk) – Prezidentka Zuzana Čaputová podaním žaloby na predsedu strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Roberta Fica žiada o poskytnutie súdnej ochrany pred pokračovaním v šírení jeho klamlivých tvrdení.

Ficove výroky sú podobné ako Blahove

Prezidentka sa žalobou bude snažiť domôcť ospravedlnenia zo strany predsedu Smeru-SD a taktiež zdržania sa šírenia nepravdivých tvrdení na jej adresu. V nich hlavu štátu označuje za americkú agentku či osobu, ktorá vykonáva funkciu prezidentky SR v prospech USA.

V súdnom konaní prezidentku Čaputovú zastupuje advokátska kancelária Taylor Wessing a jej tím odborníkov na ochranu osobnostných práv pod vedením Jána Lazura. Kancelária informovala, že hoci právny poriadok umožňuje domáhať sa náhrady nemajetkovej ujmy v peniazoch, prezidentka to nepožaduje.

„Výroky Roberta Fica, ktoré sú predmetom žaloby, sú veľmi podobné tým, ktoré používal poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD). Súdy v konaní voči poslancovi Blahovi právoplatne konštatovali, že jeho výroky sú v rozpore s právom pani prezidentky na ochranu osobnosti a nariadili mu zdržať sa týchto výrokov,“ informovala Darina Škantárová z advokátskej kancelárie.

Aj kritika má svoje právne rámce

Ďalej vysvetlila, že Ficove výroky majú spoločnú črtu, a to takú, že ju samoúčelne urážajú v osobnej rovine, pričom jeho tvrdenia nie sú postavené na faktoch, absentuje v nich vecná, racionálna argumentácia a teda na ich šírení neexistuje verejný záujem.

Veľakrát ide o nepravdivé informácie, dezinformácie alebo konšpiračné teórie. „Prezidentka si uvedomuje, že počas výkonu funkcie sú jej hranice tolerovania kritických názorov širšie a aj prejavy týkajúce sa vecí verejných používajú v demokratickej spoločnosti širokú ochranu. Podaná žaloba však nesmeruje voči výrokom, ktoré možno považovať za súčasť legitímnej politickej diskusie,“ vysvetlil Ján Lazur a doplnil, že aj kritika verejne činnej osoby má svoje právne rámce.

Fico podľa neho neustále prekračuje medze tolerovateľnej politickej debaty a svojimi hanlivými výrokmi vyvoláva voči prezidentke Čaputovej a jej rodine nenávisť. „Občania, ktorí klamlivým výrokom poslanca Fica uveria, môžu mať pocit, že je nevyhnutne potrebné zakročiť, keďže uverili klamstvu, že sa hlava štátu dopúšťa vlastizrady a marí výkon práv občanov,“ vysvetlila Škantárová.

Viac k témam: Predseda strany Smer-SD, Prezidentka SR
Zdroj: SITA.sk – Čaputová žiada žalobou na Fica o poskytnutie súdnej ochrany pred pokračovaním v šírení jeho dezinformácií © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*