Dočasná bulharská vláda schválila nákup druhej série ôsmich nových vojenských lietadiel F-16

27. októbra 2022

27.10.2022 (Webnoviny.sk) – Dočasná bulharská vláda vo štvrtok oznámila, že schválila nákup druhej série ôsmich nových vojenských lietadiel F-16, ktoré krajina potrebuje, aby jej vzdušné sily spĺňali štandardy NATO. Toto rozhodnutie ešte musí schváliť parlament. Vláda však splnomocnila ministra obrany, aby zmluvy s americkom firmou Lockheed Martin podpísal hneď, keď poslanci nákup odsúhlasia.

Bulharsko podpísalo zmluvu o nákupe ôsmich bojových lietadiel F-16 Block 70 už v júli 2019. Pôvodne mali prvé lietadlá do krajiny prísť v roku 2023 a posledné v roku 2024. Avšak pre pandémiu ochorenia COVID-19 sa dodávky odložili až na rok 2025.

Bulharsko chce svoje vzdušné sily zmodernizovať už od roku 2004, v ktorom sa stalo členom Severoatlantickej aliancie. Finančné problémy však krajinu opakovane donútili modernizáciu odložiť. Teraz má Bulharsko flotilu starých ruských bojových lietadiel MiG-19.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

V situácii, keď prebieha ruská vojna na Ukrajine, sa Bulharsko spolieha na pomoc iných členských krajín NATO pri plnení si povinnosti člena aliancie v rámci vzdušného hliadkovania.

Viac k témam: Bojové lietadlá, Finančné problémy, Koronavírus, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Dočasná bulharská vláda schválila nákup druhej série ôsmich nových vojenských lietadiel F-16 © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*