Európski ministri vyslali signál solidarity s Ukrajincami, podľa Wlachovského ide o silné partnerstvo (foto)

3. októbra 2023

3.10.2023 (SITA.sk) – Podpora Ukrajiny v jej boji za ochranu suverenity a územnej celistvosti zostáva strategickou prioritou spoločnej európskej agendy.

Prvé stretnutie ministrov

Uviedol to šéf rezortu diplomacie Miroslav Wlachovský, ktorý sa v pondelok 2. októbra zúčastnil na neformálnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Kyjeve. Išlo o prvé stretnutie ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ na Ukrajine.

Ministri symbolicky z Kyjeva vyslali signál solidarity s Ukrajincami a vyjadrili pripravenosť pokračovať v podpore Ukrajiny vo všetkých oblastiach, vrátane cesty k členstvu v EÚ.

Ako informovalo ministerstvo zahraničných vecí, na zasadnutí sa zúčastnil aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba, ktorí poďakovali za pomoc a podporu pre Ukrajinu.

Skutočné priateľstvo

„Naša cesta do Kyjeva podčiarkuje silné partnerstvo a skutočné priateľstvo s Ukrajinou,“ vyhlásil Wlachovský a dodal, že samotný zrod Únie ako spoločného mierového projektu bol odpoveďou Európy na nacionalizmus, revizionizmus a militarizmus na kontinente.

„Rovnakým hrozbám dnes čelí Ukrajina a my spolu s ňou. Nie sme však unavení z obrany našich hodnôt, naopak. Aj naša prítomnosť v Kyjeve je symbolom toho, že EÚ neopúšťa Ukrajinu. Opätovne preto vyjadrujem podporu eurointegračným ambíciám Ukrajiny a oceňujem úspechy, ktoré už dosiahla na svojej ceste do Únie,“ dodal Wlachovský.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine v októbri 2023 (fotografie)

Podľa neho by povojnová rekonštrukcia Ukrajiny mala ísť ruka v ruke s imlementáciou potrebných a udržateľných reforiem, aby Ukrajina mohla napredovať v integračnom procese. Rozširovanie EÚ je podľa Wlachovského geostrategická investícia do dlhodobého mieru, stability a bezpečnosti.

Viac k témam: Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, rusko-ukrajinský konflikt, ukrajinský minister zahraničných vecí, Ukrajinský prezident
Zdroj: SITA.sk – Európski ministri vyslali signál solidarity s Ukrajincami, podľa Wlachovského ide o silné partnerstvo (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*