Foto: V Bratislave si pripomenuli Sviečkovú manifestáciu, simulovali i zásah bezpečnostných zložiek

24. marca 2019

BRATISLAVA 24. marca (WebNoviny.sk) – Desiatky ľudí si v nedeľu na bratislavskom Hviezdoslavovom námestí pripomenuli Sviečkovú manifestáciu za práva veriacich z roku 1988.

Simulovaný zásah bezpečnostných zložiek

Organizátori spomienkového podujatia zároveň simulovali zásah bezpečnostných zložiek proti zhromaždeným z marca 1988, pričom využili uniformy, ako aj vozidlá vtedajšej Verejnej bezpečnosti. Organizátor podujatia Jozef Mikloško v prejave zdôraznil, že komunistický režim za 40 rokov svojej existencie odsúdil 70-tisíc ľudí, z ktorých 248 popravili.

„Komunisti sa neštítili likvidovať každého, kto sa nestotožňoval z ich doktrínou,“ povedal. Sviečkovou manifestáciou sa podľa neho začala nová etapa v boji za práva veriacich. „Na tomto námestí sa začala Nežná revolúcia,“ zdôraznil.

Verejný prejav odporu voči režimu

Slovensko si 25. marca pripomína 31. výročie Sviečkovej manifestácie, jedného z najvýznamnejších verejných prejavov odporu voči komunistickému režimu v bývalom Československu. Pokojné zhromaždenie veriacich za občianske a náboženské slobody sa skončilo tvrdým policajným zásahom.

Foto: Časť Slovenska zasiahli silné búrky, najvážnejšia situácia bola v Prešovskom kraji

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) - Viac ako 100 profesionálnych a dobrovoľných hasičov zasahovalo do pondelkového rána pri viac ako 60 udalostiach, ktoré vznikli vplyvo...

Proti zhromaždeným vtedy zasahovalo viac ako 1 000 príslušníkov Verejnej bezpečnosti. Organizátormi podujatia, ktoré malo ohlas aj v zahraničí, boli napríklad František Mikloško, Ján Čarnogurský alebo neskorší kardinál Ján Korec.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Spomienka na Sviečkovú manifestáciu v Bratislave

Viac k témam: komunizmus, Sviečková manifestácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Foto: V Bratislave si pripomenuli Sviečkovú manifestáciu, simulovali i zásah bezpečnostných zložiek © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*