Gang predal tony koní prezlečených za hovädzie a dal hnijúce mäso do hamburgerov, hovoria brazílski úradníci

22. November 2021

(CNN) V južnej Brazílii bol podľa úradov zatknutý gang šiestich ľudí obvinených z krádeží koní na porážku a predaja mäsa reštauráciám prezlečeným za hovädzie mäso.

Vo štvrtkovom vyhlásení verejného ministerstva Rio Grande do Sul (MPRS) sa uvádza, že gang distribuoval viac ako 800 kilogramov (1763 libier) skrytého konského mäsa týždenne do reštaurácií v regióne Caxias do Sul. Až 60 % reštaurácií v oblasti s hovädzím na jedálnom lístku nevedomky nakúpilo konské mäso od gangu zamaskované steaky a hamburgery, uviedli úradníci verejného zdravia.
Inšpektori tiež zistili, že vo vnútri hamburgerov boli primiešané ďalšie formy pokazeného mäsa – vrátane hnijúceho bravčového, morčacieho, morčacieho a zvyškov jedla z prevádzok na kŕmenie ošípaných, podľa vyhlásenia.
Úradníci uviedli, že vyšetrovanie sa začalo pred dvoma mesiacmi po tom, čo miestny inšpektorát poľnohospodárskej obrany vyvolal poplach. Forenzná testy vykonané v reštauráciách predávajúcich hamburgery v Caxias do Sul potvrdili prítomnosť konskej DNA v jedle, tvrdí žalobca Alcindo Bastos, ktorý operáciu koordinoval.
Šesť zatknutých ľudí je tiež obvinených z prevádzkovania nelegálnych bitúnkov so zlou hygienou, nehygienickými podmienkami a bez oprávnenia spracovávať alebo predávať akýkoľvek druh mäsa.
Sudkyňa Maria Cristina Rech poslala šesticu do preventívnej väzby až do súdneho procesu, pretože gang podľa MPRS predstavoval vážnu hrozbu pre verejné zdravie.
Prípad odráža potravinový škandál z roku 2013, kedy úrady po celej Európe objavili rozšírené používanie konského mäsa vo výrobkoch označených ako hovädzie.
Mnoho pojedačov mäsa v Spojenom kráľovstve – kde je konské mäso všeobecne považované za tabu – bolo pobúrených odhalením. Ďalší objav tohto roku prasacej DNA v hovädzích produktoch obzvlášť znepokojoval Židov a moslimov, ktorých diétne zákony zakazujú jesť bravčové mäso.

Web: Aktualizované.sk

Mimoriadne schôdze o zdravotníctve a cenách energií nebudú, poslanci neschválili ich program

7.12.2021 (Webnoviny.sk) - Poslanci Národnej rady SR v utorok neodsúhlasili návrh na otvorenie mimoriadnej ...

Zdroj: CNN

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*