Instanbul – o nádherné pamiatky tu nie je núdza

26. mája 2023

Istanbul má vo svojich uličkách zakorenenú akúsi mystiku a čaro starého sveta. Najväčšie mesto Turecko ponúka toľko, čo žiadne iné. Žijú tu vedľa seba moslimovia, židia i kresťania. O nádherné pamiatky tu nie je núdza, v miestnych reštauráciách si zaručene pochutnáte a za výhodné ceny nakúpite svojim blízkym. V Istanbule je viac než inde vidieť pomalší a neuponáhľaný život, silné spojenie s minulosťou i pohostinnosť obyvateľov. Dôvodov, prečo navštíviť Istanbul je veľa a my prinášame aspoň niekoľko z nich.

Veža Galata

Veža, ktorá bola postavená v roku 1348, je masívny stavba ponúkajúca úchvatný výhľad na mesto. Je obklopená roztomilými obchody a kaviarňami. Vy si tak môžete posedieť a dať si vyhlásenou miestnu kávu doslova pod tieňom veže. Je to niečo, čo by ste si určite nemali nechať ujsť.

Pera Palace Hotel

Vstúpiť do dverí tohto starého hoteli je ako vstúpiť do úplne inej éry. Stretáva sa tu dokonalá architektúra a vybavenie spolu s veľkoleposťou starého sveta. Dokonca, aj keď tam nebudete ubytovaní cez noc, musíte sa zastaviť aspoň na čaj alebo tureckú kávu. Môžete počúvať hudobné hru z roku 1940 a len pokojne relaxovať.

Modrá mešita

Ak chcete navštíviť nejakú tureckú mešitu, mala by táto byť prvý na zozname. Dvor Modrej mešity je veľmi masívny s minaretmi a kopulami. Vnútri sú počuť spievané modlitby a vidieť nádherne maľované stropy. Posaďte sa nejako do roka a vťahujte starú atmosféru slávnej mešity.

Vyskúšajte tradičný Hammam

Hammam sú turecké kúpele už po stáročia. Budete namočení a masírovaní pod bielou mramorovú kupolou, dostanete výborný čaj a potom vás v ďalšej miestnosti opäť namasírujú. Keď skončíte, dostanete veľký tanier s lahodným ovocím.

Kúpele vznikli z kúpeľov rímskych a dodnes využívajú ich princípov. V tých tradičných sú oddelení muži od žien. Základom hamamu je horúca miestnosť. Tam budete chvíľu relaxovať pri teplotách 50 ° C a 90% vlhkosti. Potom sa vás ujme tellak, ktorý umyje vaše telo vodou a drsnú žinkou odstráni všetky odumreté bunky. Na rad potom príde masáž a ďalšie očista.

Po dvoch hodinách vyjdete z hamamu a bude z vás úplne iný človek. Blahodarné účinky ucítite na koži, dýchacom ústrojenstve i pohybovom aparáte.

Turecká káva

Vychutnajte si skutočnú tureckú kávu. Nikde inde nechutí tak úžasne, ako tu. V Istanbule a vôbec v Turecku ju varí v Džezva a podáva sa v maličkých šálkach. Je veľmi tmavá a silná. Preto ju Turci pijú len v neskorom popoludní a na konci stolovania.

Výborný je tiež čierny čaj, ktorý je k dostaniu v malých pohárikoch v obchodíkoch, na bazároch a dokonca aj v banke. Zaujímaví nápoj je aj airan, čo je slaný jogurt zriedený slanou vodou. Je veľmi osviežujúci a zasýti.

Park Gülhane

Až pôjdete starými ulicami v Istanbule, nezabudnite zamieriť aj do obrovského parku Gulhane, ktorý stojí za videnie. Tieniaca stromy, jasné kvetinové záhrady, zelená tráva aj krásne fontány vás chytí a nepustí. Naplánujte si tu príjemné popoludnie a piknik. Je to nádhera.

Eleos

Ak si chcete naozaj pochutnať, skúste grécku reštauráciu eleos. Aj keď je o niečo drahšie, dostanete tu naozaj luxusné jedlo. S výhľadom na Bospor budete môcť pozorovať plaviace lode na jasne modrej vode a k tomu vám bude hrať príjemná grécka hudba.

Hagia Sophia

Pamiatka, ktorá sa jednoducho nedá minúť. Láka svojich návštevníkov už z diaľky, pretože stojí na pahorku a navyše sa jedná o veľkú rozložitú kamennú stavbu. Hagia Sophia je zaujímavá tým, že jeden čas spadala pod gréckokatolícku cirkev a neskôr sa premenila na mešitu. Nakoniec sa z nej stalo múzeum. Vnútri sú k videniu obrazy Márie a Ježiša hneď vedľa mnohých islamských štruktúr. Je to fascinujúce zmes náboženstvo. Pre niektorých je táto impozantná stavba ôsmym divom sveta.

Istiklal Street

Popoludní alebo večer môžete vyraziť na prieskum a nákupy do ulice Istiklal. Je to hlavná turistická destinácia a nájdete tu rôzne druhy obchodov s odevmi. K videniu sú aj živé predstavenia, malé uličky s kaviarňami, vozíky s grilovanou kukuricou, gaštany a praclíky a mnoho obchodíku s želatínou.

Zdroj:pinterest

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*