Krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú Šefčoviča na jednu z vrcholových pozícií v Európskej únii

17. júna 2019

BRATISLAVA 17. júna (WebNoviny.sk) – Nomináciu Maroša Šefčoviča do Európskej komisie by tento týždeň mala schváliť vláda. Po Koaličnej rade o tom informoval predseda Smeru-SD Robert Fico.

Podporu mu vyjadrili aj koaličné strany SNS a Most-Híd. Šefčovič by podľa Fica mohol získať významnú pozíciu v Komisii, ktorá sa formuje po májových eurovoľbách.

Post tradične patril európskym socialistom

Slovensko, podobne ako aj ďalšie krajiny Visegrádskej štvorky, na jednu z vrcholových európskych pozícií presadzuje súčasného podpredsedu Európskej komisie Maroša Šefčoviča. Mohol by sa stať vysokým predstaviteľom EÚ pre spoločnú bezpečnostnú a zahraničnú politiku.

Tento post tradične patril európskym socialistom. Obvyklí spojenci – európski socialisti a ľudovci, však v májových eurovoľbách prišli o väčšinu v EP a budú potrebovať ďalšieho spojenca. Európske posty sa tak nerozdelia medzi dve, ale tri frakcie.

Opozícia reaguje na údajnú nahrávku z kauzy Gorila a chystá aj protest pred domom Haščáka

16.10.2019 (Webnoviny.sk) - Opozičné strany Progresívne Slovensko, Spolu a KDH plánujú vo štvrtok protest pred domom spolumajiteľa investičnej skupiny Penta Jaroslava Haš...

Do koalície by k sebe mali pribrať aj liberálov, očakáva sa spolupráca aj so Zelenými. O nominácii Šefčoviča na jeden z vrcholových európskych postov hovoril minulý týždeň aj predseda vlády Peter Pellegrini s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom.

Ten bol na návšteve Slovenska. O obsadzovaní postov budú lídri rokovať koncom týždňa na Európskej rade v Bruseli.

Obsadzovanie najvyšších pozícií

Obsadzovanie unijných postov prichádza po májových voľbách do Európskeho parlamentu. Nových poslancov čaká najbližšia schôdza začiatkom júla. Budú na nej voliť predsedu EP, ale aj 14 podpredsedov.

Od prerozdelenia politických síl v novom europarlamente sa odvíja aj tvorba európskej exekutívy – Európskej komisie. Únia musí nájsť najprv dohodu na nasledovníkovi Jeana-Clauda Junckera.

Následne sa bude zostavovať celá Komisia, ktorú musia europoslanci odobriť. Podľa zaužívaných pravidiel by mal post predsedu Európskej komisie pripadnúť ľudovcom, keďže získali v europarlamente najviac kresiel. Mandát súčasnej Komisie sa končí koncom októbra.

Od začiatku decembra bude aj nový predseda Európskej rady. Koncom októbra končí na svojom poste aj šéf Európskej centrálnej banky Mario Draghi. Pri obsadzovaní najvyšších pozícií v EÚ sa berie do úvahy politické rozloženie síl, regionálne zastúpenie aj zastúpenie žien.

Viac k témam: Európska komisia (EK), Európska rada, Európsky parlament (EP), V4 Visegrádska štvortka, Voľby do Európskeho parlamentu (eurovoľby) 2019
Zdroj: Webnoviny.sk – Krajiny Visegrádskej štvorky presadzujú Šefčoviča na jednu z vrcholových pozícií v Európskej únii © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*