Maduro pozastavil žiadosť na odchod diplomatov USA, Trump totiž neakceptoval nariadenie

27. januára 2019

CARACAS 27. januára (WebNoviny.sk) – Venezuelský prezident Nicolás Maduro pozastavil žiadosť na odchod diplomatov Spojených štátov z krajiny. Tí v stredu dostali tri dni na to, aby opustili Venezuelu.

Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa však vyhlásila, že jeho nariadenie nebudú akceptovať, keďže Maduro už nie je legitímnym prezidentom krajiny. Za dočasnú hlavu štátu sa totiž v stredu pred tisíckami demonštrantov na zhromaždení v Caracase vyhlásil predseda venezuelského Národného zhromaždenia Juan Guaidó.

Ako uviedol, na základe venezuelskej ústavy je jeho právom, aby sa ujal prezidentskej funkcie až do vyhlásenia nových volieb.

Venezuela chce rokovať s USA

Venezuelské ministerstvo zahraničných vecí však najnovšie uviedlo, že vláda pozastavila žiadosť na odchod diplomatov USA a stanovila 30 dní, počas ktorých chce rokovať so Spojenými štátmi o vytvorení „kancelárie pre záujmy USA“ vo Venezuele a takisto podobnej kancelárie pre záujmy Venezuely v USA.

Šéfka európskej zahraničnej politiky Federica Mogherini v sobotu povedala, že Európska únia uzná opozičného lídra Juana Guaidóa za venezuelského prezidenta, pokiaľ Nicolás Maduro nevyhlási v najbližších dňoch nové voľby.

Pred jej sobotným komentárom dali Španielsko, Francúzsko, Nemecko a Veľká Británia venezuelskej vláde osem dní na to, aby zvolala nové voľby, inak uznajú za prezidenta Guaidóa. Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza odmietol ich požiadavky.

Obvinenie pre pokus o štátny prevrat

O situácii v sobotu rokovala aj Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), kde americký minister zahraničia Mike Pompeo vyzval všetky štáty, aby podporili venezuelský ľud a Juana Guaidóa. BR OSN však zatiaľ nenariadila žiadne kroky.

Ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia obvinil USA, že sa pokúsili urobiť štátny prevrat vo Venezuele. Podľa neho krajina nepredstavuje hrozbu pre medzinárodný mier. „Jediné, čo predstavuje hrozbu pre mier vo svete, je nehanebné a agresívne správanie Spojených štátov a ich spojencov,“ dodal ruský diplomat.

Medzitým venezuelský armádny atašé vo Washingtone Jose Luis Silva zverejnil video, v ktorom uviedol, že prerušil vzťahy s Madurom a vyzval ďalších členov armády, aby spolu s ním podporili Guaidóa. Ten ocenil toto rozhodnutie.

Viac k témam: Bezpečnostná rada Organizácie Spojených národov (BR OSN), Európska únia
Zdroj: Webnoviny.sk – Maduro pozastavil žiadosť na odchod diplomatov USA, Trump totiž neakceptoval nariadenie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*