Majstrovstvá sveta vo futbale so sebou priniesli veľa zaujímavostí

2. decembra 2022

2.11. 2022 sa na štadióne Al Bayt v Katare slávnostným ceremoniálom začali Majstrovstvá sveta vo futbale. Je to prvý ročník, ktorý sa nekoná v máji, júni alebo júli a to práve kvôli miestnym letným horúčavám. Hrajú sa v skrátenom časovom rámci – budú trvať 28 dní. Okolo príprav sa už pár týždňov pred začiatkom viedli búrlivé diskusie.

Ich predmetom boli najmä správy o situácii, ktorá momentálne vládne v Katare. Skutočnosť, že majstrovstvá sa organizujú v krajine, ktorá je dlhodobo známa porušovaním základných ľudských práv znepokojila mnohých. Objavili sa správy, že počas prác na stavbách štadiónov zomrelo vyše 6500 robotníkov, z ktorých väčšina tam prišla zo zahraničia s vidinou dobrého zárobku. Mali pritom pracovať v nehumánnych podmienkach.

Ďalšie znepokojivé informácie podávajú fanúšikovia, ktorí si majstrovstvá prišli naplno užiť. Po príchode na ubytovanie zostali nepríjemne prekvapení. Klimatizácia je natoľko ohlušujúca, že sa v noci takmer nedá používať – čo musí byť neúnosné, keďže teploty sa v tamojšej oblasti pohybujú v priemere okolo 27 °C, a to aj počas nocí. Postele sú tak tvrdé, že by ste si pokojne mohli ustlať aj na zemi. Kto má to šťastie, že jeho izba disponuje aj sprchou a umývadlom, môže zostať zaskočený občasnou špinavou vodou.

Všetkých prekvapila aj správa, že niekoľko hodín pred otvorením bol na štadiónoch zakázaný predaj piva. Naskytla sa otázka, čo s tým. Firma Budweiser už oznámila, že nepredané pivo daruje fanúšikom tej krajiny, ktorá vyhrá titul majstra sveta.

Začiatok majstrovstiev ale priniesol aj pozitívne správy. Po úvodnom zápase medzi domácou reprezentáciou a Ekvádorom sa o prekvapenie postarali japonskí fanúšikovia, ktorí začali upratovať štadión, hoci sa ich krajina v tomto zápase nezúčastnila. Podľa ich slov za sebou len nechceli zanechať odpadky. Išlo o naozaj krásne gesto, ktoré potešilo a inšpirovalo tisíce ľudí. Možno podnieti aj ostatných fanúšikov prítomných priamo v Katare k podobným dobročinným aktivitám.

#spravodajstvo #aktualizovanespravodajstvo #spravy #Quatar #futbal #zaujimavosti

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*