Na najchudobnejších ľudí na svete vplýva dnes aj vojna na Ukrajine, koronavírus a klimatická zmena

19. septembra 2022

19.9.2022 (Webnoviny.sk) – Ruská vojna na Ukrajine, pandémia koronavírusu a klimatická zmena vytvárajú intenzívny tlak na najchudobnejších ľudí na svete. Organizácia pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) to uvádza vo svojej novej správe, podľa ktorej 60 štátov, teritórií a lokalít vlani spadalo do kategórie „nestabilných kontextov“.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

To znamená, že boli vystavené ekonomickým, environmentálnym, sociálnym a politickým rizikám, ktoré neboli schopné absorbovať. A to bolo predtým, ako Rusko napadlo Ukrajinu, čo zintenzívnilo ich bremená.

Na týchto 60 území pripadá 24 percent svetovej populácie, 73 percent ľudí žijúcich v extrémnej chudobe, 80 percent tých, ktorí zomreli v konfliktoch, a veľká väčšina „ohnísk hladu“ na svete. Tiež sú domovom 95 percent z 274 miliónov ľudí, ktorí podľa Organizácie Spojených národov potrebujú humanitárnu pomoc.

Len každý tretí človek na týchto nestabilných miestach dostal vakcínu proti COVID-19, pričom pre porovnanie v 38 relatívne bohatých krajinách OECD ju dostali traja zo štyroch.

Viac o téme: Koronavírus

OECD uviedla, že piatimi najnestabilnejšími krajinami boli vlani Somálsko, Južný Sudán, Afganistan, Jemen a Stredoafrická republika. Tri krajiny, konkrétne Benin, Východný Timor a Turkménsko, do zoznamu nestabilných štátov pribudli. Naopak žiadny štát odtiaľ nevyradili.

Viac k témam: Klimatická zmena, Koronavírus, Pandémia, rusko-ukrajinský konflikt, vojenská invázia
Zdroj: Webnoviny.sk – Na najchudobnejších ľudí na svete vplýva dnes aj vojna na Ukrajine, koronavírus a klimatická zmena © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*