Na súde s Ruskom v kauze Maják nádeje vypočujú troch svedkov a znalkyňu

24. apríla 2023

24.4.2023 (SITA.sk) – Na Okresnom súde Bratislava I by malo v stredu 26. a štvrtok 27. apríla pokračovať hlavné pojednávanie s bývalým riaditeľom televízie Markíza a exministrom hospodárstva Pavlom Ruskom v kauze známej ako Maják nádeje.

Obžalovaný exminister Rusko

Vo veci sa doposiaľ uskutočnilo jedno pojednávanie v decembri minulého roku. Obžalovaný na ňom vyhlásil, že je nevinný. Predseda senátu následne uviedol, že v rámci ďalších termínov pojednávania majú byť vypočutí traja svedkovia a znalkyňa.

V predmetnej kauze je Rusko obžalovaný pre trestný čin subvenčného podvodu. Popri tom je právoplatne odsúdený pre falšovanie miliónových televíznych zmeniek na 19 rokov väzenia. Na Okresnom súde Bratislava II zároveň Rusko čelí procesu pre údajnú objednávku vraždy jeho bývalej obchodnej partnerky Silvie Klaus Volzovej.

Kauza Maják nádeje

Stíhanie v kauze Maják nádeje bolo pôvodne dvakrát zastavené, prokurátorka však neskôr dala vyšetrovateľovi pokyn opäť konať a vec došetriť. Centrum bolo zriadené v roku 2002 ako spoločná nezisková organizácia bratislavského Starého Mesta a Nadácie Markíza.

Mestská časť pre ňu poskytla budovu na Karpatskej ulici. Začiatkom roka 2015 prevzal vedenie centra Pavol Rusko. Podľa obžaloby z finančných prostriedkov určených na fungovanie Majáka nádeje financoval muzikál Rómeo a Júlia, ktorý produkoval v Prahe. Konkrétne išlo spolu o 101 000 eur, pričom financie podchádzali od Bratislavského samosprávneho kraja (15 000 eur) a Ústredia práce sociálnych vecí a rodiny (86 000 eur).

Rusko sa obvineniu bráni tým, že peniaze nadácii vrátil prostredníctvom predaja lístkov. „Všetky finančné prostriedky sa vrátili spolu so ziskom 5 000 eur,“ vyhlásil v decembri 2022.

V kauze centra pre zneužívané ženy sa viedlo aj trestné stíhanie pre porušenie povinností pri správe cudzieho majetku. To sa týkalo zámeru predať jeho budovu.

Viac k témam: Maják nádeje, Súdy
Zdroj: SITA.sk – Na súde s Ruskom v kauze Maják nádeje vypočujú troch svedkov a znalkyňu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*