Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie

24. apríla 2023

24.4.2023 (SITA.sk) – Súdy nižšej inštancie pochybili, keď zamietli antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole v Terni v okrese Prešov.

Zrušené rozsudky o nevine

Najvyšší súd SR vyhovel dovolaniu mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva, zrušil predošlé rozsudky a vec vrátil Okresnému súd v Prešove na ďalšie konanie.

„Najvyšší súd na rozdiel od nižších súdov dospel k záveru, že sme v konaní uniesli svoju časť dôkazného bremena. Teraz je na žalovaných štátnych inštitúciách, aby preukázali, že svojimi rozhodnutiami o nastavení školských obvodov nediskriminovali,“ uviedla Poradňa pre občianske a ľudské práva.

Segregácia rómskych detí

Mimovládna organizácia podala žalobu proti Ministerstvu školstva SR a okresnému úradu v Prešove v januári 2016 ako verejnú žalobu podľa antidiskriminačného zákona. Namietala, že na základnej škole s materskou školou v Terni dochádza k segregácii rómskych detí v dôsledku prijatých rozhodnutí o určení školského obvodu, ktoré nezohľadnili kapacitné problémy školy, a zároveň pre nečinnosť zodpovedných štátnych orgánov.

Domáhala sa toho, aby súd zaviazal rezort školstva a Okresný úrad v Prešove (v súčasnosti už Regionálny úrad školskej správy v Prešove) k prijatiu účinných opatrení, ktoré protiprávny stav na škole odstránia a do budúcna zabránia segregácii. Súdu poskytla svoje stanovisko aj bývalá verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, ktorá situáciu z vlastnej iniciatívy zmapovala. „Jej stanovisko v súdnom konaní podporilo našu argumentáciu,“ poukázala mimovládka.

Odvolanie na Najvyšší súd

Okresný súd v Prešove rozsudkom z februára 2019 žalobu zamietol, Krajský súd v Prešove v auguste 2020 rozsudok potvrdil. Oba súdy konštatovali, že Poradňa pre občianske a ľudské práva nepreukázala, že rozhodnutiami štátnych inštitúcií došlo k segregácii rómskych detí na základnej škole v Terni.

Mimovládna organizácia podala dovolanie na Najvyšší súd SR. Ten vo svojom uznesení poukázal na nedávny rozsudok v prípade segregácie rómskych detí na základnej škole Stará Ľubovňa – Podsadek, a tiež na rozhodovaciu prax Európskeho súdu pre ľudské práva v prípadoch diskriminácie rómskych detí v prístupe k vzdelaniu.

Musíme začať konať

Právna zástupkyňa Poradne pre občianske a ľudské práva Vanda Durbáková zdôraznila, že toto rozhodnutie prichádza v čase, keď Slovensko čelí žalobe zo strany Európskej komisie na Súdnom dvore EÚ.

„Zodpovedné štátne orgány musia konečne začať konať a z plánu obnovy financovať opatrenia vedúce k odstraňovaniu segregácie a nie k jej prehlbovaniu v podobe rozširovania kapacít segregovaných rómskych škôl. Okrem iných opatrení musia určovať školské obvody tak, aby podporovali rôznorodosť detí naprieč základnými školami a neprispievali k segregácii znevýhodnených rómskych detí,“ prízvukovala Durbáková.

Viac k témam: Rasová diskriminácia, Segregácia, Žaloba
Zdroj: SITA.sk – Najvyšší súd vrátil antidiskriminačnú žalobu proti štátnym inštitúciám okresnému súdu, na krku máme aj žalobu Európskej komisie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*