Navrhovaný trestný čin týkajúci sa šírenia hoaxov ohrozuje slobodu slova, kritizuje Kolíkovú mimovládka Via Iuris

8. December 2021

8.12.2021 (Webnoviny.sk) – Navrhovaný trestný čin týkajúci sa šírenia nepravdivej informácie je zneužiteľný a ohrozuje slobodu slova a prejavu. Skonštatovala to mimovládna organizácia Via Iuris vo svojom profile na sociálnej sieti. Navrhované paragrafy sú totiž podľa organizácie problematicky naformulované.

„Ak by aj niekto nepravdivú informáciu šíril, v prvom rade je nevyhnutné posúdiť jeho úmysel a dopad šírenia informácie na spoločnosť (napr. na verejné zdravie, verejný poriadok, práva menšín). Preto si myslíme, že navrhnuté paragrafy by nemali byť súčasťou novely Trestného zákona,“ uviedla výkonná riaditeľka Via Iuris Katarína Batková.

Minulý týždeň predstavilo ministerstvo spravodlivosti novelu Trestného zákona, ktorá zavádza nový trestný čin týkajúci sa „šírenia nepravdivej informácie”, a to aj v prípade jej opakovaného šírenia z nedbanlivosti. Trestať by sa mal tiež ten, kto poškodzuje cudzie práva výrobou nepravdivého záznamu.

Viac k témam: Hoaxy, Minister spravodlivosti SR, Novela Trestného zákona
Zdroj: Webnoviny.sk – Navrhovaný trestný čin týkajúci sa šírenia hoaxov ohrozuje slobodu slova, kritizuje Kolíkovú mimovládka Via Iuris © SITA Všetky práva vyhradené.

Policajti zadržali v Trnave a Hrnčiarovciach nad Parnou dílerov pervitínu, hrozia im roky väzenia (foto)

21.1.2022 (Webnoviny.sk) - Vyšetrovateľ z Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Trnave obvinil z obzvlášť závažného zločinu nedovolenej výroby omamných a psychotropn...

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*