Nenávisť nemá v Európe miesto, eurokomisia navrhuje rozšíriť zoznam trestných činov

9. decembra 2021

9.12.2021 (Webnoviny.sk) – Európska komisia (EK) vo štvrtok predložila iniciatívu na rozšírenie zoznamu trestných činov tak, aby zahŕňal nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti.

V celej Európe totiž podľa komisie prudko stúpajú nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti, čo je to mimoriadne závažný a znepokojujúci jav. Riešenie tejto celoeurópskej výzvy si vyžaduje spoločné opatrenia Európskej únie (EÚ), konštatovala EK.

Potrebná je rázna reakcia

„Nenávisť nemá v Európe miesto. Je v rozpore s našimi základnými hodnotami a zásadami. Potrebujeme opatrenia na úrovni EÚ, aby sa nenávisť postihovala ako trestný čin všade v Európe a rovnako,“ uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová.

„Na problém nenávistných prejavov a trestných činov z nenávisti treba rázne reagovať v celej EÚ, hneď teraz a aj v budúcnosti. Dnešná iniciatíva je dôležitým krokom k účinnejšej európskej reakcii na takéto hrozby proti pluralizmu a inkluzívnosti. Nedopustíme, aby tento jav oslabil naše demokracie,“ povedal eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

EK musí získať súhlas

Po získaní súhlasu Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie, že sa nenávistné prejavy a trestné činy z nenávisti budú považovať za ďalšiu oblasť trestnej činnosti, môže EK navrhnúť právne predpisy.

V nich sa stanovia minimálne pravidlá týkajúce sa vymedzenia nenávistného prejavu a trestného činu z nenávisti a ich trestania.

Viac k témam: Trestný čin, Zločin z nenávisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Nenávisť nemá v Európe miesto, eurokomisia navrhuje rozšíriš zoznam trestných činov © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*