Obrana povolila iba prelet, nie pristátie amerických vrtuľníkov, tvrdí Lajčákovo ministerstvo

14. júna 2019

BRATISLAVA 14. júna (WebNoviny.sk) – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) SR považuje za potrebné potvrdiť, že rezort diplomacie dostal v predchádzajúcich dňoch písomné stanovisko z Ministerstva obrany (MO) SR.

Jeho zamestnanci v ňom vyjadrili súhlas s preletom amerických vrtuľníkov, ale zároveň dali zamietavé stanovisko k ich medzipristátiu. Rezort zahraničia to uvádza v stanovisku s tým, že sa snaží vyhnúť nedorozumeniam, „ktoré do istej miery môže evokovať najnovšie vyhlásenie Ministerstva obrany SR k prípadu povolenia preletu a medzipristátia amerických vrtuľníkov“.

Po telefonátoch ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka s ministrom obrany SR Petrom Gajdošom dostal rezort zahraničia už nové, súhlasné stanovisko z MO SR v tejto veci. Agentúru SITA o tom informoval tlačový odbor ministerstva zahraničia.

„S tvrdením ministerstva obrany, že udeľovanie diplomatických povolení je v zmysle platnej legislatívy výhradne v kompetencii MZVEZ SR možno súhlasiť, avšak treba zároveň dodať, že až po predchádzajúcom rozhodnutí MO SR. Inými slovami, rezort diplomacie komunikuje ďalej s partnerom o rozhodnutí rezortu obrany. MZVEZ SR chce zároveň ubezpečiť MO SR, že rešpektuje jeho stanoviská ´výhradne na oficiálnej báze´. Za také považuje aj predchádzajúce stanovisko MO SR, v ktorom bolo medzipristátie amerických vrtuľníkov na území SR zamietnuté,“ uzavrel rezort zahraničia a dodal, že sa k tejto téme už nebude vyjadrovať.

Ľudia prichádzajúci na Slovensko z nebezpečných krajín musia ísť do povinnej domácej karantény

5.7.2020 (Webnoviny.sk) - Ľudia prichádzajúci zo štátov, ktoré nie sú na zozname bezpečných krajín, sa budú musieť podrobiť domácej karanténe do vyhodnotenia výsledku tes...

„V súvislosti so žiadosťou Veľvyslanectva Spojených štátov amerických v Slovenskej republike o diplomatické povolenie na prelet cez územie Slovenskej republiky v dňoch 18. a 19. júna tohto roka a s tým spojených úkonov Ministerstvo obrany SR až dnes vo svojom oficiálnom stanovisku pre rezort zahraničných vecí uviedlo, že rešpektuje recipročné diplomatické povolenie, ktoré zodpovedá náležitostiam schváleným v uznesení vlády SR, v ktorom boli uvedené prelety schválené,“ uviedla hovorkyňa rezortu obrany Danka Capáková.

Viac k témam: Ministerstvo obrany SR, Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, pristátie amerických vrtuľníkov
Zdroj: Webnoviny.sk – Obrana povolila iba prelet, nie pristátie amerických vrtuľníkov, tvrdí Lajčákovo ministerstvo © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*