Orbán predniesol čisto nacistický príhovor, vyhlásila jeho poradkyňa a rezignovala

27. júla 2022

27.7.2022 (Webnoviny.sk) – Členka úzkeho kruhu Viktora Orbána rezignovala po tom, ako maďarský premiér počas víkendu vo svojom príhovore vystúpil proti „ľuďom zmiešanej rasy“. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Zsuzsa Hegedüs, ktorá nacionalistu Orbána pozná 20 rokov, túto reč podľa maďarských médií označila za „čisto nacistický text“.

Svet zmiešaných rás

Orbán v sobotu vystúpil s príhovorom v rumunskom regióne, kde žije veľká maďarská komunita. Okrem iného tam povedal, že Európania sa môžu navzájom miešať ako chcú, no miešanie s Neeurópanmi podľa neho vytvára „svet zmiešaných rás“.

„Sme ochotní navzájom sa miešať, no nechceme sa stať ľuďmi zmiešanej rasy,“ skonštatoval.

Prekročil čiarku

Orbánove protiimigračné postoje sú dávno známe, no sobotný príhovor podľa Hegedüs prekročil čiaru.

„Neviem, ako je možné, že si si neuvedomil, že tvoj príhovor bol čisto nacistická tiráda hodná Josepha Goebbelsa,“ napísala vo svojom rezignačnom liste podľa maďarskej webstránky hvg.hu, odkazujúc na ministra propagandy nacistického vodcu Adolfa Hitlera.

Nesprávna interpretácia

BBC pritom konštatuje, že rezignácia zrejme nebude mať v krajine ďalšie dopady, keďže stranícka disciplína je v Maďarsku prísne dodržiavaná a rezignácie sú takmer neslýchané.

Medzinárodný osvienčimský výbor označil príhovor za „hlúpy a nebezpečný“, zatiaľ čo Orbánov hovorca tvrdí, že médiá jeho slová nesprávne interpretovali.

Viac k témam: Maďarský premiér, Odstúpenie z funkcie, Rasizmus, Rezignácia
Zdroj: Webnoviny.sk – Orbán predniesol čisto nacistický príhovor, vyhlásila jeho poradkyňa a rezignovala © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*