Pellegriniho vláda reaguje na prípad miliónovej odmeny pre Bžána, schválila návrh z ministerstva

17. apríla 2019

BRATISLAVA 17. apríla (WebNoviny.sk) – Advokáti, ktorí budú v budúcnosti zastupovať Slovenskú republiku, si nebudú môcť pýtať príliš vysokú odmenu.

Nové povinnosti pre štát

Vyplýva to z materiálu rezortu spravodlivosti, ktorý v stredu odobrila vláda SR. Podľa nových pravidiel budú odmeny pre advokátov značne limitované percentami, ktoré môžu zinkasovať. Tieto zmluvy budú musieť byť evidované štátnymi úradmi a budú aj verejne dostupné.

Nové povinnosti vyplynú aj štátu, ktorý bude musieť v prípade záujmu o právne služby osloviť najmenej päť subjektov. Po externých advokátskych službách budú môcť štátne inštitúcie siahnuť až potom, ako preukážu, že nemajú dostatočné vlastné personálne kapacity v právnom odvetví. Známy je v tejto problematike príklad advokáta Radomíra Bžána, ktorého odmena sa pohybovala až v desiatkach miliónov eur.

„Štátny orgán je pri zabezpečovaní právnych služieb podľa týchto pravidiel povinný zverejniť na svojom webovom sídle zápisnicu o vyhodnotení ponúk,“ uvádza Ministerstvo spravodlivosti SR v sprievodnom dokumente. „Ministerstvo financií vedie zoznam všetkých súdnych sporov, v ktorých štátny orgán využíva právne služby advokáta,“ uvádza sa v správe.

Foto: Zadržali muža na úteku, ktorý sa vydával za Georgea Clooneyho

BANGKOK 17. júna (WebNoviny.sk) - Thajská polícia zatkla hľadaného Taliana, ktorý utiekol z vlasti po tom, ako ho odsúdili za to, že používal meno herca Georgea Clooneyho...

Odmeny pre advokátov

Rezort spravodlivosti určil odmeny pre advokátov na základe prepočtu zo sumy. Pri sume 100 000 si môže advokát uplatniť nárok na rovných desať percent.

V rozmedzí od 100-tisíc do desať miliónov eur pôjde o päť percent, od desať miliónov eur do 100 miliónov o jedno percento a pri sumách prevyšujúcich hodnotu 100 miliónov eur o 0,1 percenta.

V nelegislatívnom materiáli sú aj výnimky, v prípade, že advokát háji záujmy Slovenska pri závažných medzinárodných sporoch môže byť odmena aj vyššia. Nové pravidlá vstúpia do platnosti od 1. júna tohto roka.

Viac k témam: advokáti, Advokátska kancelária JUDr. Radomír Bžán
Zdroj: Webnoviny.sk – Pellegriniho vláda reaguje na prípad miliónovej odmeny pre Bžána, schválila návrh z ministerstva © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*