Presunutie voľby kandidátov na ústavných sudcov na február je podľa Kisku prekalkulovaním situácie

29. januára 2019

BRATISLAVA 29. januára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska upozorňoval dlhé mesiace na to, že v polovici februára končí deväť sudcov na ústavnom súde a poslanci tak mali dostatok času zvoliť kvalitných kandidátov.

„To, že voľbu presunuli na február, je ukážkou, ako podcenili alebo prekalkulovali túto situáciu, ale prezident očakáva, že napriek tomu si parlament splní povinnosť a zvolí 18 kandidátov,“ uvádza sa v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca hlavy štátu Roman Krpelan. Prezident je podľa neho pripravený vybrať deväť z nich za sudcov ústavného súdu.

Odobrenie návrhu Madeja

Poslanci Národnej rady SR budú o nových ústavných sudcoch rozhodovať až vo februári. Vyplýva to z odobrenia procedurálneho návrhu poslanca Róberta Madeja (Smer-SD), ktorý navrhol bod programu preložiť z tohto týždňa na 6. február.

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko (SNS) pritom uviedol, že o bode ústavných sudcov bude parlament rokovať do hraničného termínu, ktorým je 15. február.

Diskusia o Ficovej právnickej praxi

Už 16. februára sa totiž končí mandát deviatim sudcom Ústavného súdu SR. Parlament musí zvoliť 18 vhodných kandidátov, z ktorých následne prezident vymenuje polovicu.

Dôvodom presunutia riadneho bodu je diskusia o právnickej praxi expremiéra Roberta Fica (Smer-SD). Ústavnoprávny výbor stále nerozhodol, či Fico spĺňa zákonom stanovené podmienky.

Viac k témam: kandidáti na sudcov Ústavného súdu, Ústavný súd SR, voľba ústavných sudcov
Zdroj: Webnoviny.sk – Presunutie voľby kandidátov na ústavných sudcov na február je podľa Kisku prekalkulovaním situácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*