Prezidentka Čaputová dá Ficove klamstvá na súd, žiadny policajný prevrat sa na Slovensku nekoná

18. augusta 2023

18.8.2023 (SITA.sk) –

  • aktualizované 18. augusta, 11:11

Žiadny policajný prevrat sa na Slovensku nekoná. Uviedla to prezidentka Zuzana Čaputová v piatok po zasadnutí Bezpečnostnej rady SR.

Prebieha vyšetrovanie trestných činov, o rozsahu ktorých sa už veľa v médiách popísalo. Viacerí páchatelia alebo podozrivé osoby sa už k týmto skutkom priznali, ďalší sú obvinení alebo obžalovaní, mnohí z nich sú dokonca už právoplatne odsúdení,“ povedala.

Ficove klamstvá

Podľa svojich slov chápe, že mnoho ľudí je v súčasnosti zmätených a už nevedia, čomu veriť. Avšak ani takáto situácia neoprávňuje politikov k predčasným záverom. Zdôraznila, že v právnom štáte môže dať jedinú právoplatnú odpoveď o zákonnosti a dôvodnosti konania iba dozorujúca prokuratúra a príslušné súdy.

Čaputová zároveň uistila občanov, že všetky dotknuté inštitúcie vedú ich námestníci a ich riadny chod je zabezpečený. Klamstvá šéfa Smeru-SD Roberta Fica o tom, že bola vopred informovaná o trestných stíhaniach a dala k nim súhlas doplní podľa svojich slov k návrhu na súd, ktorý onedlho voči Ficovi podá.

Bude sa brániť

Samozrejme, je to úplná lož. Akékoľvek informovanie akéhokoľvek politika o pripravovaných krokoch polície by bolo nezákonné a voči všetkým týmto falošným obvineniam sa budem brániť,“ vyhlásila prezidentka. Podčiarkla, že postup polície sa deje pod kontrolou prokuratúry a súdov.

Legitímny priestor na vyvodenie zodpovednosti v polícii by sa otvoril vtedy, ak by súdy po postupe polície skonštatovali nedôvodnosť trestného stíhania. Dnes v tejto situácii nie sme,“ uviedla.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Rokovanie Bezpečnostnej rady k zásahu NAKA (fotografie)

Prezidentka požiadala premiéra Ľudovíta Ódora o zvolanie Bezpečnostnej rady SR po tom, čo vo štvrtok ráno NAKA v rámci akcie Rozuzlenie obvinila podnikateľa Petra Košča, ktorý má mať silný vplyv na tajnú službu, súčasného šéfa Slovenskej informačnej služby (SIS) Michala Aláča, ako aj jeho predchodcu Vladimíra Pčolinského, expolicajta Jána Kaľavského a exsiskára Martina Ciriaka.

Obvinení sú zo zločinu založenia a podporovania zločineckej skupiny, zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. Hlavou zločineckej skupiny, ktorá mala sabotovať vyšetrovanie korupčných káuz, má byť podnikateľ Peter Košč.

Viac k témam: Akcia „Rozuzlenie“, predseda Smeru-SD, Premiér Slovenskej republiky, Prezidentka SR, Riaditeľ Slovenskej informačnej služby (SIS), Zásah NAKA, Zločinecká skupina
Zdroj: SITA.sk – Prezidentka Čaputová dá Ficove klamstvá na súd, žiadny policajný prevrat sa na Slovensku nekoná © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*