Rusko pravdepodobne využíva balóny na zber informácií a plytvanie ukrajinskou muníciou

19. februára 2023

19.2.2023 (SITA.sk) – Rusko pravdepodobne využíva balóny, aby získalo informácie o obranných systémoch Ukrajiny a prinútilo Ukrajincov minúť dôležité zásoby munície. V najnovšej spravodajskej aktualizácii o vojne na Ukrajine to uvádza britské ministerstvo obrany, informuje na svojej webstránke denník The Guardian.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajinské vzdušné sily 12. februára hlásili, že spozorovali niekoľko balónov pri meste Dnipro, pripomína rezort. Ozbrojené sily tiež uviedli, že 15. februára spozorovali a zostrelili niekoľko balónov nad hlavným mestom Kyjev. Balóny mali podľa nich zavesené radarové reflektory, a teda zariadenia, ktoré pomáhajú radarovým systémom detegovať malé objekty.

Podľa Londýna je pravdepodobné, že balóny boli ruské. „Pravdepodobne predstavujú novú taktiku zo strany Ruska, ako získať informácie o ukrajinských systémoch protivzdušnej obrany a prinútiť Ukrajincov vynaložiť cenné zásoby rakiet zem-vzduch a munície,“ uvádza sa v správe ministerstva.

Viac k témam: Dnipro, Ruská špionáž, rusko-ukrajinský konflikt, špionážny balón
Zdroj: SITA.sk – Rusko pravdepodobne využíva balóny na zber informácií a plytvanie ukrajinskou muníciou © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*