Valné zhromaždenie OSN vyzýva Rusko, aby sa zodpovedalo za porušenie medzinárodného práva a vyplatilo Ukrajine vojnové reparácie

14. novembra 2022

14.11.2022 (Webnoviny.sk) – Valné zhromaždenie Organizácie Spojených národov (OSN) v pondelok schválilo rezolúciu. Vyzýva Rusko, aby sa zodpovedalo za porušenie medzinárodného práva inváziou na Ukrajinu. To zahŕňa aj vyplatenie reparácií.

Rezolúcia v 193-člennom orgáne prešla v pomere hlasov 94 za a 14 proti, pričom 73 členov sa zdržalo hlasovania. Bola to najnižšia úroveň podpory jednej z piatich rezolúcií týkajúcich sa Ukrajiny, ktoré prijalo Valné zhromaždenie od začiatku ruskej invázie vo februári.

Medzinárodný register

Rezolúcia uznáva, že je potrebné zriadiť „medzinárodný mechanizmus na odškodnenie za škody, straty alebo zranenia“ vyplývajúce z „neoprávnených činov“ Ruska proti Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Dokument odporúča, aby členské krajiny Valného zhromaždenia v spolupráci s Ukrajinou vytvorili medzinárodný register na dokumentáciu nárokov a informácií o škodách, stratách alebo zraneniach Ukrajincov a vlády spôsobených Ruskom.

Právne nezáväzné

Ruské právo veta v 15-člennej Bezpečnostnej rade bráni tomuto najmocnejšiemu orgánu OSN podniknúť kroky v súvislosti s inváziou.

Vo Valnom zhromaždení nie je žiadne právo veta, jeho rezolúcie však na rozdiel od Bezpečnostnej rady nie sú právne záväzné. Odzrkadľujú však svetovú mienku a demonštrujú široký odpor voči vojenskej akcii Ruska.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt, Vojnové reparácie
Zdroj: Webnoviny.sk – Valné zhromaždenie OSN vyzýva Rusko, aby sa zodpovedalo za porušenie medzinárodného práva a vyplatilo Ukrajine vojnové reparácie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*