Video: Námestie svätého Marka znovu otvorili, Benátky naďalej ohrozujú vysoké prílivové vlny

16. novembra 2019

16.11.2019 (Webnoviny.sk) – Benátske úrady v sobotu pre turistov a obyvateľov znovu sprístupnili známe Námestie svätého Marka, ktoré deň predtým uzatvorili pre výnimočne vysokú hladinu vody. Napriek slnečnému počasiu mesto naďalej ohrozujú vysoké prílivové vlny.

Najhoršie záplavy za niekoľko desaťročí trápia Benátky od utorka, keď hladina vody v meste dosiahla úroveň 187 centimetrov nad hladinou mora, čo je druhá najvyššia hodnota v histórii záznamov.

Voda vystúpila na úroveň 110 centimetrov

Voda na Námestí svätého Marka stúpala aj v priebehu soboty a predpoveď na nedeľu je ešte horšia. Príliv dosiahol vrchol okolo poludnia, keď voda v meste vystúpila na úroveň 110 centimetrov a námestie tak bolo zaplavené do výšky viac ako 20 centimetrov.

Starosta Benátok Luigi Brugnaro odhaduje, že škody spôsobené povodňami dosiahnu najmenej miliardu eur, no definitívne vyúčtovanie škôd na domoch, firmách, obchodoch a kultúrnom dedičstve budú môcť urobiť až po tom, ako voda opadne.

Kotleba na najvyššom súde nepochodil, jeho námietku v kauze kontroverzných šekov zamietli

2.7.2020 (Webnoviny.sk) - Najvyšší súd SR na štvrtkovom neverejnom zasadnutí zamietol sťažnosť ob...

Zobraziť fotogalériu k článku:
Benátky sa ocitli pod vodou (fotografie)

Vyhlásili mimoriadny stav

Talianska vláda vo štvrtok v zaplavenom meste vyhlásila mimoriadny stav s cieľom pomôcť rýchlo zabezpečiť finančné zdroje na nápravu škôd a schválila finančnú pomoc 20 miliónov eur.

Historicky najvyššiu hladinu, konkrétne 198 centimetrov, namerali v Benátkach v roku 1966.

Viac k témam: Benátky, záplavy
Zdroj: Webnoviny.sk – Video: Námestie svätého Marka znovu otvorili, Benátky naďalej ohrozujú vysoké prílivové vlny © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*