Zástupcovia USA a Ruska pokračujú v rokovaniach, v Ženeve budú riešiť bezpečnostné otázky

10. January 2022

10.1.2022 (Webnoviny.sk) – Zástupcovia Ruska a USA sa v pondelok stretli na rozhovoroch o bezpečnostných otázkach v snahe zmierniť napätie súvisiace so zhromažďovaním ruských vojsk pri hraniciach s Ukrajinou.

Na rokovania do Ženevy dorazil námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Rjabkov a námestníčka amerického ministra zahraničia Wendy Shermanová. Rjabkov po neformálnej pracovnej večeri v nedeľu uviedol, že očakáva „náročné“ rozhovory.

Po stretnutí v Ženeve je na stredu naplánované zasadnutie Rady NATO-Rusko a vo štvrtok sa vo Viedni zídu predstavitelia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Moskva chce od Západu dosiahnuť záruky, že Severoatlantická aliancia (NATO) sa nerozšíri o Ukrajinu a ďalšie postsovietske štáty. Rusko k hraniciam s Ukrajinou podľa odhadov vyslalo asi 100-tisíc vojakov, čo vyvoláva obavy, že Moskva pripravuje útok na svojho suseda.

Slovensko prispelo k rozsudku Súdneho dvora EÚ, ktorým zamietol snahu troch miest zmeniť legislatívu EÚ v oblasti emisií z áut

19.1.2022 (Webnoviny.sk) - Európsky súdny dvor v rámci odvolacieho konania zrušil rozhodnutie Všeobecného súdu EÚ vo veci sťažnosti miest Brusel, Madrid a Paríž na Eu...

Podľa vyhlásenia amerického ministerstva zahraničných vecí Shermanová na nedeľnej večeri „zdôraznila záväzok Spojených štátov voči medzinárodným princípom suverenity, územnej celistvosti a slobody suverénnych národov pri voľbe ich spojenectiev“, čím odkázala na snahu Ukrajiny o vstup do NATO. USA by podľa nej privítali „skutočný pokrok prostredníctvom diplomacie“.

Viac k témam: Rokovania, Rusko-americké vzťahy, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Zástupcovia USA a Ruska pokračujú v rokovaniach, v Ženeve budú riešiť bezpečnostné otázky © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Leave a Reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*