Za situáciu v Nitre podľa ministra zdravotníctva môže aj rozšírenie novej mutácie koronavírusu.
Nová a rýchlejšie sa šíriaca mutácia koronavírusu sa objavila na Slovensku najprv na východe. Priviezli ju tu ľudia pracujúci v Anglicku, ktorí nedodržiavali karanténu a opatrenia. Vírus pravdepodobne rozšírili aj na pohrebe.
Prešlo len pár dní a nový nebezpečný kmeň sa rozšíril aj do iných kútov Slovenska. Momentálne je najhoršia situácia v okrese Nitra, kde platí mimoriadne prísny lockdown a je viac menej zavretý. A za to môže pravdepodobne tento nový kmeň.
V minimálne piatich vzorkách z Nitry zachytili na základe nového PCR testu od MultiplexDX nový variant koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý odhalili v Británii. Novým PCR testom na indikáciu tohto variantu testovali v Nitre zatiaľ iba 17 vzoriek.
Nový variant podľa ministra zdravotníctva ale zhoršuje epidemickú situáciu na celom Slovensku. Biochemik a zakladateľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan informoval, že vyvinuli PCR, ktorý dokáže nový variant, ktorý je omnoho infekčnejší, zachytiť s úspešnosťou až 90 percent.
Správu budeme aktualizovať