Ak sa Slovensko s Izraelom na kúpe radarov čoskoro nedohodne, Naď je pripravený osloviť ďalšieho v poradí

22. januára 2021

22.1.2021 (Webnoviny.sk) – Ak sa nepodarí uzavrieť dohodu s Izraelom o nákupe 17 radarov do konca marca, bude rezort obrany rokovať s krajinami, ktoré sa v rámci medzinárodnej súťaže umiestnili ako ďalšie v poradí. Druhá skončila ponuka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska, na treťom mieste sa umiestnila ponuka z Francúzska.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) sa v piatok 22. januára spojil s ministrom obrany štátu Izrael Benjaminom Gantzom, aby naštartovali procesy potrebné k obstarávaniu nových radarov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.

Obe strany sú pripravené

Šéf rezortu obrany počas rozhovoru oboznámil svojho izraelského kolegu s predstavou postupu a podmienkami v rámci obstarania.

„Dlho nezodpovedaná otázka zabezpečenia vzdušného priestoru SR už pozná konkrétnu odpoveď. Dostali sme mandát na realizáciu tohto projektu a ja verím, že sa nám v priebehu nasledujúcich týždňov podarí dorokovať potrebné podmienky a ďalšie kroky, ktoré budú smerovať k dosiahnutiu finálnej dohody,“ povedal minister. Doplnil, že obe strany deklarovali pripravenosť začať práce pri príprave celého kontraktu.

Sulík: Premiér Matovič si proti sebe poštval prakticky všetkých

3.3.2021 (Webnoviny.sk) - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) nijakým spôsobom nepodporí p...

Naď informoval izraelského ministra obrany Gantza so základným časovým rámcom postupu prác. Predstavil mu tiež základné požiadavky a podmienky vrátane zapojenia domáceho obranného priemyslu a taktiež požadované investície Slovenska v súvislosti s projektom obstarania novej rádiolokačnej techniky.

Rozhodla najlepšia ponuka

Vláda SR odobrila návrh Ministerstva obrany SR na obstaranie radarov stredného, malého a blízkeho dosahu formou vláda-vláda z Izraela.

„Rozhodla tak na základe najlepšej ponuky, ktorá vzišla s realizovanej medzinárodnej súťaže a ktorá zohľadňovala nielen obstarávaciu cenu, ale taktiež otázku zapojenia domáceho obranného priemyslu v rámci celého životného cyklu, a tiež technické a operačné požiadavky Ozbrojených síl SR,“ uzavrel rezort obrany.

Viac k témam: nákup radarov
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak sa Slovensko s Izraelom na kúpe radarov čoskoro nedohodne, Naď je pripravený osloviť ďalšieho v poradí © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*