Američania zneškodnili iránsky dron, Trump následne obvinil Teherán z provokatívnej akcie

19. júla 2019

19.7.2019 (Webnoviny.sk) – Americká vojnová loď vo štvrtok v Hormuzskom prielive zneškodnila iránsky dron, ktorý ju ohrozoval, uviedol americký prezident Donald Trump.

Eskalácia napätia

Incident znamená ďalšiu eskaláciu napätia medzi krajinami menej ako mesiac po tom, ako Irán v rovnakej lokalite zostrelil americký dron, čo takmer vyvolalo odvetu v podobe vojenského útoku zo strany Washingtonu.

Trump obvinil Irán z „provokatívnej a nepriateľskej“ akcie a Spojené štáty podľa neho konali v sebaobrane.

Iránsky minister zahraničných vecí Muhammad Džavád Zaríf novinárom pred stretnutím v Organizácii Spojených národov povedal, že o strate dronu nemajú informácie.

Kollár môže byť po voľbách jazýčkom na váhach, na vládnutie ho budú potrebovať koalícia aj opozícia

19.8.2019 (Webnoviny.sk) - Hnutie Borisa Kollára Sme rodina sa stane vo voľbách jazýčkom na váhach. Ani opozícia, ani terajšie vládne strany by bez Kollára nezostavili vl...

Riziko vojny

Posledný incident v oblasti jednej z najrušnejších vodných ciest pre medzinárodnú prepravu ropy poukázal na riziko vojny medzi oboma krajinami.

Po tom, čo Trumpova administratíva odstúpila minulý rok od jadrovej dohody s Iránom a uvalila na Teherán ekonomické sankcie, Irán odpovedal sériou akcií, keď údajne zaútočil na saudskoarabské a iné tankery v Perzskom zálive, 20. júna zostrelil americký dron a vystupňoval podporu povstalcov v občianskej vojne v Jemene.

Viac k témam: dron, OSN Organizácia spojených národov, sankcie proti Iránu, útok USA na Irán
Zdroj: Webnoviny.sk – Američania zneškodnili iránsky dron, Trump následne obvinil Teherán z provokatívnej akcie © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*