Automobilový priemysel na Slovensku plánuje vytvoriť tisíce nových pracovných miest s atraktívnymi platmi

22. apríla 2024

Slovenský automobilový priemysel sa pripravuje na masívne rozšírenie, pričom potrebuje obsadiť tisíce nových pracovných miest v priebehu nasledujúcich dvoch rokov. Alexander Matušek, prezident Zväzu automobilového priemyslu Slovenskej republiky, uviedol, že len dve automobilky na západe Slovenska plánujú prijať približne 4 000 ľudí, zatiaľ čo Volvo pri Košiciach a jeho dodávatelia hľadajú minimálne 12 000 nových zamestnancov.

Celkový odhad voľných pracovných miest v sektore sa pohybuje medzi 20 000 až 25 000. Preto sme sa bližšie pozreli na platové podmienky v týchto automobilových firmách a aktuálnu ponuku pracovných pozícií.

Automobilový priemysel čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily a snaží sa ju získať nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Matušek zdôraznil dôležitosť zamestnávania slovenských pracovníkov, ktorí sú pre firmy spoľahlivejší a menej nákladní vzhľadom na vysoké náklady na kvalifikáciu.

Problém však spočíva v tom, prečo mnoho mladých ľudí odchádza pracovať do zahraničia. Matušek vidí riešenie v zvyšovaní atraktívnosti pracovných podmienok pre slovenských pracovníkov, čo by mohlo prilákať aj zahraničných pracovníkov a zabezpečiť ich dlhodobý pobyt na Slovensku.

V rámci priemyslu sme sa pozreli na pracovné pozície a platové podmienky. Spoločnosť Volvo v Košiciach ponúka pozície, ako sú strojný inžinier a procesný inžinier, s platmi 2 800 eur a 2 400 eur hrubého, a KIA v Žiline má voľné pozície pre operátora vo výrobe, IT špecialistu a špecialistu v oddelení údržby s platmi od 1 600 do 2 700 eur hrubého.

S rastúcim dopytom po pracovných miestach v automobilovom priemysle je teraz ideálny čas pre záujemcov o zamestnanie zvážiť tieto atraktívne príležitosti.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*