Čaputová sa stretla s dánskou premiérkou, Slovensko chce prehlbovať partnerstvo aj v oblasti životného prostredia

12. mája 2021

12.5.2021 (Webnoviny.sk) – Stretnutie s dánskou premiérkou Mette Frederiksen potvrdilo záujem prehlbovať partnerstvo a spoluprácu v oblastiach ochrany životného prostredia, zelenej ekonomickej obnovy a dodržiavania zásad právneho štátu. Uviedla to prezidentka SR Zuzana Čaputová po ich spoločnom stretnutí.

Ako informoval prezidentkin hovorca Martin Strižinec, Čaputová sa vrátila z pracovnej návštevy v Dánskom kráľovstve v utorok 11. mája vo večerných hodinách. Počas druhého dňa cesty navštívila aj Štátny sérologický ústav, sídlo Európskej environmentálnej agentúry a projekt Bibiana Danmark inšpirovaný Bibianou – Medzinárodným domom umenia pre deti v Bratislave.

Dáni predstavili plán PCR testovania

V rámci návštevy dánskeho projektu pre deti otvorila slovenská hlava štátu Detskú školu architektúry a staviteľstva, kde sa deti učia spolupatričnosti, o dôležitosti verejných priestorov a o udržateľnej architektúre v meste.

Viac o téme: Koronavírus

Spolu so slovenskými vedcami a odborníkmi, ktorí boli súčasťou oficiálnej delegácie, ráno navštívila prezidentka Štátny sérologický ústav. Strižinec priblížil, že diskusia bola o reforme nemocníc, boji s pandémiou aj o testovacej a vakcinačnej stratégii.

Dodal, že Dáni odprezentovali svoj plán masívneho PCR testovania, trasovania a vyhľadávania nových mutácií tak, aby zabránili vypuknutiu novej vlny pandémie.

Riešenia pre uhlíkovú neutralitu

Zo slovenských vedcov sa na stretnutí zúčastnili Peter Sabaka z Kliniky infektológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Zuzana Baťová, vedúci Inštitútu zdravotných analýz Ministerstva zdravotníctva SR Matej Mišík, riaditeľka Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) Silvia Pastoreková a virológ Boris Klempa zo SAV.

Pri návšteve sídla Európskej environmentálnej agentúry sprevádzal prezidentku minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal (nom. Sme rodina).

„Hovorili sme najmä o riešeniach pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality vo verejných budovách a o tom, ako využiť zdroje z Plánu obnovy na zelené projekty, čo najefektívnejšie. Veľmi milé bolo aj stretnutie so Slovákmi a Slovenkami, ktorí pre agentúru pracujú,“ dodala Čaputová.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Koronavírus, Plán obnovy, prezidentka SR, zahraničná cesta
Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová sa stretla s dánskou premiérkou, Slovensko chce prehlbovať partnerstvo aj v oblasti životného prostredia © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*