Dôležitá správa! Poznáme presné vedľajšie účinky vakcíny na Covid-19, toto je leták k nej

29. decembra 2020

Aby sa proces očkovania mohol spustiť, je potrebné, aby ľudia dostali ucelené informácie o type vakcíny a zároveň, aby si odborníci mohli dôkladne pozrieť všetky výsledky štúdie.

Celý leták k vakcíne si môžete prečítať alebo stiahnuť kliknutím na tento odkaz: https://www.sukl.sk/buxus/docs/COMIRNATY_PIL_Pacienti.pdf

Klinické testy preukázali, že najčastejšími príznakmi očkovania proti novému koronavírusu je bolesť hlavy, kĺbov, svalov, nevoľnosť, horúčka, čo sú príznaky, ktoré pominú po niekoľkých dňoch. „Samozrejme, čím viac ľudí bude zaočkovaných, tak sa budú objavovať aj veľmi zriedkavé nežiaduce účinky, ktoré budeme sledovať. Ale stále nad tým prevažuje benefit vakcinácie, zdôraznil riaditeľ Neuroimunologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) Norbert Žilka.

Rovnako ako iné očkovacie látky, aj pri vakcíne proti koronavírusu sa môžu objaviť nežiadúce účinky. Medzi tie veľmi časté, ktoré môžu postihnúť viac ako 1 z 10 zaočkovaných pacientov, patria bolesť a opuch v mieste vpichu, únava či bolesť hlavy, svalov a kĺbov. Objaviť sa môžu aj triaška alebo horúčka. Častejšie (najviac 1 z 10 ľudí) sa môže vyskytnúť aj začervenanie v mieste vpichu a nevoľnosť. Menej často (najviac 1 zo 100 ľudí) sa môžu objaviť zväčšené uzliny, pocit nepohody, bolesť v končatine, nespavosť a svrbenie v mieste vpichu.

Ministerstvo kultúry hádže slovenských filmových producentov cez palubu

26.10.2021 (Webnoviny.sk) - Ministerstvo kultúry si po nedávnom fiasku s rušením kvót pre slovenské hudobné diela koleduje o ďalší škandál....

Medzi zriedkavejšie vedľajšie účinky, ktoré môžu postihnúť najviac 1 z 1000 ľudí, patrí ochrnutie tváre.

V letáku sú upozornenia, ktoré môžete nájsť aj v iných usmerneniach k vakcínam či liekom vrátane tých dobre známych a voľnopredajných. Podobne ako iné liečivá či vakcíny, ani táto sa nemá podávať v prípade, ak je pacient alergický na niektorú jej zložku. Pred očkovaním je na vás, aby ste lekára upozornili, pokiaľ ste už v minulosti odpadli alebo mali problémy po očkovaní či už inou látkou, alebo látkou Comirnaty.

Oznámiť máte aj to, ak máte problém spôsobujúci krvácanie, ľahko sa vám tvoria modriny alebo používate liek na prevenciu tvorby krvných zrazenín, či máte oslabený imunitný systém, napríklad z dôvodu ochorenia ako je infekcia HIV alebo užívate lieky ako sú kortikosteroidy, ktoré ovplyvňujú váš imunitný systém.

Lekárovi treba tiež vopred oznámiť aj závažné ochorenie alebo infekciu s vysokou horúčkou. Ak však máte iba miernu horúčku alebo infekciu horných dýchacích ciest, môžete byť očkovaný. Prechladnutie by preto prekážku tvoriť nemalo.

Lekára tiež informujte o tom, ak ste nedávno podstúpili iné očkovanie a užívali ste alebo stále užívate lieky. S lekárom alebo lekárnikom sa poraďte aj vtedy ak ste tehotná či dojčíte, prípadne plánujete otehotnieť.


Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*