Erdogan vyhlásil, že Turecko sa považuje za súčasť Európy a nabáda na užšiu spoluprácu

22. novembra 2020

22.11.2020 (Webnoviny.sk) – Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v nedeľu vyhlásil, že „krajina polmesiaca“ sa považuje za súčasť Európy. Počas vystúpenia vyzval Európsku úniu, aby dodržala sľuby súvisiace so žiadosťou Turecka o členstvo či riešením utečeneckej otázky.

Uprednostňujú Európu

„Kým nás nenútia hľadať miesto inde, uprednostňujeme Európu. Vždy sme sa považovali za jej súčasť,“ poznamenal Erdogan vo virtuálnom prejave k členom vládnej strany.

V súvislosti s decembrovým samitom EÚ predstaviteľov „európskej dvadsaťsedmičky“ taktiež nabáda k „vytvoreniu užšej a efektívnejšej spolupráce“.

Turecko požiadalo o členstvo v EÚ ešte v roku 1987 a pred štyrmi rokmi podpísalo s euroblokom dohodu o riadení prílivu migrantov do Európy.

Žena neprežila náraz do cisterny, vodič za volantom dodávky pravdepodobne zaspal

23.11.2020 (Webnoviny.sk) - Tragická nehoda sa stala v pondelok 23. novembra ráno na rýchlostnej ceste R1 pri čerpacej stanici Tekovské Nemce (okr. Zlaté Moravce). Náraz ...

Kontroverzné kroky

Viaceré kontroverzné kroky Turecka však spôsobili, že sa prakticky prestali uplatňovať jej ustanovenia a obe strany sa navzájom obviňovali z nesprávnej interpretácie dohody.

Európskych lídrov, ktorí by sa mali stretnúť v Bruseli 10. a 11. decembra, však znepokojuje aj správanie Turecka vo východnej časti Stredozemného mora, v ktorej operuje výskumné plavidlo Oruc Reis hľadajúce nerastné bohatstvo a ktorú Ankara jednostranne vyhlasuje za svoju ekonomickú zónu.

Napätie vyvolalo aj Erdoganovo urážanie francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a zahraničná politika Turecka na severe Cypru a v konflikte o Náhorný Karabach.

Viac k témam: turecký prezident
Zdroj: Webnoviny.sk – Erdogan vyhlásil, že Turecko sa považuje za súčasť Európy a nabáda na užšiu spoluprácu © SITA Všetky práva vyhradené.

Daj vedieť svojím priateľom

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *


*